Ma érkezik haza az Axiom–4 legénysége – látványos visszatérés élő közvetítéssel

Ma zárul az Axiom–4 küldetése: a SpaceX Crew Dragon kapszulája várhatóan hamarosan belép a Föld légkörébe, majd ejtőernyős fékezéssel vízre száll a Csendes-óceánon, Kalifornia partjainál. A művelet nemzetközi figyelmet kap, hiszen a fedélzeten Kapu Tibor magyar űrhajós mellett lengyel és indiai asztronauta is visszatér a Nemzetközi Űrállomásról, ami jelentős technológiai teljesítmény és fontos mérföldkő az emberes űrrepülésben.

2025. 07. 15. 8:03
Az Axiom-4 küldetés Fotó: GIORGIO VIERA Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Axiom–4 csapatának útja már tegnap megkezdődött. Magyar idő szerint hétfőn kora délután váltak le a Nemzetközi Űrállomásról. A Crew Dragon kapszula ezután hajtóműves pályakorrekcióval lassította magát, hogy megkezdhesse a Föld felé vezető út utolsó, nagyjából 24 órás szakaszát.

Ma délután zárul az Axiom–4 küldetése: a SpaceX Crew Dragon kapszulája, a „Grace” várhatóan néhány órán belül belép a Föld légkörébe. (Fotó: HANDOUT / NASA+)
Ma délután zárul az Axiom–4 küldetése: a SpaceX Crew Dragon kapszulája, a „Grace” várhatóan néhány órán belül belép a Föld légkörébe (Fotó: HANDOUT / NASA+)

A SpaceX és az Axiom Space közös közleményben jelentette be az indulást, kiemelve, hogy ez már a Crew Dragon 18. emberes repülése, ami fontos mérföldkő az űrrepülés történetében – írja a Reuters.

A légköri belépés a küldetés legkritikusabb szakasza.

 Ezt a drámai fázist a szakzsargonban „blackout”-nak nevezik, mivel az ionizált plazma miatt néhány percre megszakad a rádiókapcsolat.

A hővédő rendszer ilyenkor szó szerint a legénység életét óvja, miközben a légköri súrlódás brutális lassulást kényszerít ki. A jelenség ráadásul rendkívül látványos: a nagy sebesség és az izzó légnyomás miatt a jármű fényes csíkot húz az égen.

A visszatérés során a Grace az atmoszféra felső rétegeiben kezd lassulni, a keletkező hő pedig a hőpajzsba vezetődik el – számolt be az Economic Times.

 Ejtőernyős landolás – milliméteres precizitással

Ahogy arról a Magyar Nemzet beszámolt, a gravitáció és a légköri fékezés után a lassulás utolsó fázisát egy többlépcsős ejtőernyőrendszer biztosítja. Először kisebb fékernyők stabilizálják a zuhanást, majd három hatalmas főernyő nyílik ki, hogy a kapszula végül 5–6 méter/másodperc sebességgel „hintázva” csobbanjon a Csendes-óceánba.

A SpaceX fejlesztette rendszert már több mint egy tucat alkalommal próbálták ki sikeresen. A mostani célzási pont Kalifornia partjainál van, ahol a SpaceX és Axiom mentőhajói várják a kapszulát.

A becsapódás magyar idő szerint kedden 11:30 és 12:00 között várható, de a teljes leszállási ablak 14–15 óráig is kitolódhat a légköri viszonyok és manőverek miatt – derül ki a Times of India cikkéből.

Vízre szállás és kiemelés

A vízre szállást követően speciálisan felszerelt mentőhajók közelítik meg a kapszulát. Darukkal és emelőszerkezettel emelik ki, majd a legénységet az orvosi csapatok vizsgálják meg. A visszatérés utáni órákban az asztronautákon még a hajón vagy a közeli szárazföldi bázison végeznek orvosi ellenőrzéseket, mielőtt elindulnának haza.

A látványos splashdown, azaz vízre szállás a modern űrrepülés egyik legikonikusabb rítusa lett, amit ma már szinte ceremóniaként követnek élőben a nézők a világ minden pontján.

Az Axiom–4 legénységét a SpaceX mentőhajói várják a Csendes-óceánon, készen állva a kiemelésre és a hazaszállításra.

Tehát ma délután a világ szeme a Csendes-óceánra szegeződik, ahol a „Grace” kapszula ejtőernyőkkel ereszkedve zárja le a Nemzetközi Űrállomáson töltött heteket. Ma délután több csatornán is követhetjük a legénység útját a Nemzetközi Űrállomásról a Föld óceánjáig.

A NASA hivatalos csatornája már a leválás előkészítésétől élőben mutatja az eseményeket. A NASA TV adásában láthatóak voltak a legénységi interjúk, a zsilipzárás, majd a leválás pillanatai is. Bár a belépés alatti rádiócsend idején nincs élő hang a kapszulából, a NASA szakértői közben kommentárral segítik a közönséget megérteni a folyamatot, részletes magyarázatot adva arról, mi történik odafent.

A légköri belépés és az ejtőernyők nyílása viszont már a SpaceX és az Axiom Space saját közvetítésében válik igazán látványossá. Ezek a streamek a kapszula fedélzeti kameráiból és a mentőhajókról egyaránt mutatják a leszállást, az óceáni csobbanást, sőt a kiemelés utáni első pillanatokat is. A Hunor oldalán is lehet követni az eseményeket, ahogyan hétfőn is.

Borítókép: Az Axiom–4 küldetés (Fotó: AFP)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.