Hungarian Spacelab Network néven űrkutatási és oktatási hálózat létrehozásáról született megállapodás kilenc egyetem, két minisztérium és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat között, az aláírási ceremóniát hétfőn tartották Budapesten. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter köszöntőjében kiemelte: egy ország kutatási, oktatási, tudományos kiválóságát az jelzi, hogy mennyire van ott az űriparban, az űrkutatásban, az űrtudományokban. Az elmúlt évek során pedig jelentős előrelépést tettünk – hangsúlyozta.

Emlékeztetett arra, hogy amikor a Hunor program az útjára indult, sokan kétkedéssel fogadták, de célt értünk. Ehhez pedig mind a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KM), mind a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), mind pedig az egyetemeink és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat jelentős segítsége kellett – mutatott rá.
Hankó Balázs elmondta: egyetemeink a UniSpace programban jelentős együttműködésbe kezdtek, amelyben nemcsak az űrgyógyszerészet és űr-orvostudomány szerepel, hanem többek között az élelmiszeripari és a mérnöki tudományág is képviselteti magát.
A Spacelab hálózatot a miniszer kiváló kutatási együttműködésként jellemezte, amely továbbviszi, továbbgörgeti mindazokat az eredményeket, amelyeket többek között Kapu Tibor űrhajósunk kísérletei készítettek elő.
Óriási lehetőségeket nyitott meg a Hunor program
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos kiemelte: a Hunor program igazi csapatmunka volt, világszinten kiemeltek az eredményeik, és történelmi nemzetegyesítő küldetéssé is vált. Hozzátette: egy robbanásszerűen fejlődő iparágban a 21. század történelmét írjuk a világűrben.
A miniszteri biztos elmondta: arra van szükség, hogy szakembereink, kutatóink legyenek, akiket kutatási feladatokkal itthon tudnak tartani, valamint haza tudjanak hívni más országokból magyar és akár külföldi szakembereket is.
Óriási lehetőségnek nevezte mindazt, amit a HUNOR által megnyitottak, ezen belül is azt is, hogy a tudományos laboratóriumi hálózat megkezdheti megalakulását.