Az értekezletet Tony Blair brit miniszterelnök kezdeményezte, hogy rendezni próbálják a Jasszer Arafat vezette Palesztin Hatóság helyzetét, és előmozdítsák a közel-keleti béke és egy palesztin állam létrejöttének ügyét. A konferencián azonban sem Arafat, sem a Palesztin Hatóság képviselői nem jelenhettek meg, mert az izraeli kormány nem engedélyezte utazásukat. Így a konferencián részt vevő brit, amerikai, egyiptomi, jordán, ENSZ- és EU-delegátusok csak videotelefonon érintkezhettek Arafattal és munkatársaival. Jack Straw brit külügyminiszter emiatt megrótta az izraeli kormányt, ami valószínűleg szintén nem járult hozzá a kölcsönös jóindulat kialakításához.
A brit diplomácia vezetője tegnap este egyébként bejelentette, hogy a palesztin vezetés valószínűleg két héten belül előterjeszti az új palesztin alkotmány tervezetét. Mint elmondta: a konferencián elfogadták, hogy a palesztin területeken elnöki rendszer alapján tényleges kormánynak kell alakulnia, miniszterelnökkel az élén. Jack Straw közölte azt is: a londoni tanácskozáson a palesztinok készséggel elfogadták, hogy a független palesztin államisághoz elvezető békefolyamatnak elengedhetetlen eleme a békében élő Izrael, amelynek polgárai zavartalanul és nyugalomban élhetik mindennapi életüket. A videotelefonon bekapcsolódó palesztin politikusok maguk is egyértelműen elítélték az öngyilkos merényleteket, és elismerték, hogy a béketárgyalások csak akkor kezdődhetnek, ha ezek a támadások véget érnek.
Tony Blair diplomáciai kezdeményezése több célt szolgál. A brit kormány minden eszközzel demonstrálni akarja, hogy a palesztinok ügyének méltányos rendezése nélkül lehetetlen a béke a Közel-Keleten. Blair ezenkívül meg akarja nyerni az arab országok megértését a brit kormány engesztelhetetlenségéhez Bagdaddal szemben.
Könnyek közt beszélt Schmuck Andorról Fodor Zsóka egy tévéműsorban + videó
