Tiltakoznunk kell az Európai Unió történetében példátlan eljárás ellen is, amely törvényesíti az új tagokkal szemben alkalmazott hátrányos megkülönböztetést – szögezte le a Védegylet. A szerzők kifejtették: mégis vállalhatatlan kockázatot jelentene a csatlakozás elmulasztása. Magyarországnak az unió keretei között kell megküzdenie az egyenjogúságért, az önrendelkezés jogáért, az Európai Unió intézményrendszerének gyökeres megújításáért.
– Az uniót eredetileg politikai érdek, a békés együttműködés törekvése hozta létre, utóbb azonban működésében a gazdasági megfontolások jutottak túlsúlyra, s a közös európai piac, valamint a központosított adminisztráció maga válik egyre nehezebben feloldható konfliktusok forrásává. A Magyarország csatlakozása körül zajló viták is elsősorban gazdasági természetűek – vélekedtek. A Védegylet szerint a mezőgazdaság számára kedvező hazai természeti adottságok megélhetésünk és gyarapodásunk biztosítékát jelentik hosszabb távon is. Ezért a mezőgazdaságunkat sújtó hátrányos megkülönböztetés és különféle korlátozások fejében teljes értékű kárpótlást kell kiharcolnunk a tájvédelmi és vidékfejlesztési támogatások terén.
„Más tagországok példáját követve nekünk is meg kell találnunk a külföldiek ingatlanvásárlását korlátozó politika jogszerű eszközeit. A hazai vállalkozások versenyképességének megőrzése pedig elképzelhetetlen azok megkülönböztetett támogatása nélkül” – olvasható a közleményben, amelyben kifejtették azt is, hogy a „sikeres csatlakozás egyik fő feltétele az egészségügy, az oktatás és a kutatás minőségének javítása. Ezért ezeken a területeken fenn kell tartani az állami tulajdon meghatározó szerepét, és ellent kell állni a piacosításukra irányuló nyomásnak.”
– Az Európai Unió támogatási rendszerébe kapcsolódva nemcsak gazdasági, hanem szociális és kulturális politikánk önállósága is jelentős mértékben csökkenni fog. A hazai források felhasználásában ezentúl alkalmazkodnunk kell az unió céljaihoz, mivel a támogatás feltétele általában az arányos önrész biztosítása. Az unió által nem támogatott tevékenységek így nehezebben jutnak majd hazai forrásokhoz is. Ezt a veszélyt a mindenkori magyar kormányoknak céltudatos intézkedésekkel kell ellensúlyozniuk – vélekedtek a Védegylet vezetői, akik mindezért azzal zárták soraikat, hogy „kívánják a szabad és független európai nemzetek testvériségét, de tiltakoznak a kontinentális szuperállam ellen”.
Ennyi volt, Zelenszkij döntött a távozásról
