Jönnek az aktatáskás idegenek...

Egyre nagyobb feszültséget okoznak a tönkrement és már felszámolt mezőgazdasági termelőszövetkezetek maradványföldjei. Így nevezik azokat a hektárokat, amelyek a téeszek megszűnése után gazdátlanul hevernek a Dél-Alföldön. Családi viszályok keletkeznek miattuk, barátságok szűnnek meg, szomszédok mennek ölre egymással. Az örökösök ezeket a területeket veszélyes földeknek is hívják. Nagyságukról találgatnak, több ezer hektárra taksálják. Csak egy a biztos: a rámenős ügynökök, a jól értesült bennfentesek azonnal lecsapnak rájuk.

Halász Miklós
2003. 01. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különleges fejezet napjaink valóságában a maradványföldek története , az eredeti tőkefelhalmozás nagy lehetősége a mezőgazdaságban. Romcsicsné Kovács Ilona csak hosszabb rábeszélésre mondja el családjuk kálváriáját. Tősgyökeres deszki famíliából származik, az ükapák is a földből éltek, hiszen vidékükön a termőtalaj értéke harminc-negyven aranykorona között mozog. (Ezzel a mértékegységgel fejezik ki a föld termőképességét, amit forintra is át lehet számítani.) A szabadpiacon egy aranykoronáért tízezer forintot is megadnak, s Deszk környékén egy hektár általában harminc-negyven koronát ér, tehát három-négyszázezer forintért el lehet adni. Romcsicsné édesapja, Kovács Béla a deszki Maros Tsz tagja volt 1994-ig, amikor a közös gazdaság tönkrement. Kovács nyugdíjba vonult, és nem törődött azzal, hogy mi lesz a földdel, amelyet harminc évvel korábban a közösbe vitt. Valamit hallott arról, hogy részarányként visszajár a bevitt terület ellenértéke. Kovács Béla 1997-ben meghalt. Felesége nem tudott a maradványföldről, csak férje halála után döbbent rá, hogy ilyen örökség létezik. Romcsicsné hosszú nyomozás után máig sem tudta kideríteni, hogy édesanyja miért nem kapott értesítést a családi anyagi helyzetét meghatározó, fontos döntésről. Kovács Béla halála után egy évvel azonban krimibe illő történet kezdődött, amelyet lánya így idéz fel.
– Édesanyámat egy fekete aktatáskás férfi kereste meg, aki jogász volt. Lehetséges, hogy ez a látogatás, illetve következményei hozzájárultak anyám halálához, aki az idén nyáron hunyt el. Nos, a jogász nem is a szomszédból, hanem Ceglédről jött, és azt mondta a mamámnak, hogy apám eladta neki azt a földet, amelyet a téesz felszámolása után visszakapott. Amikor ezt édesanyám meghallotta, majdnem leesett a székről, hiszen férje akkor már egy éve halott volt. De erről nem szólt az idegennek. Arra kérte, mutassa meg az adásvételi szerződést. A jogász elővett egy szerződést, amelyről azonban hiányzott édesapám kézjegye. Ekkor árulta el mamám, hogy az ura már nem él, és arra kérte az idegent, dobja el a papírt.
– Békésen távozott az ügynök?
– Édesanyám csak később mesélte el a fejleményeket, így nem tudtam közbelépni. A jogász fenyegetőzött, azt mondta, kihívja a rendőrséget, mert Kovács Béla őt becsapta, azzal érvelt, édesapámmal már régen megegyezett. Pedig nem is ismerte. Addig csűrte-csavarta a dolgokat, mígnem anyám – kétségbeesésében – édesapám nevében aláírta a szerződést. Az idegen valóban jogász volt, és később felelősségre is vontam. Képzett ember létére hogyan vehette rá anyámat az okirat-hamisításra?
– Eredménnyel járt a fellépése?
– Amikor kilátásba helyeztem, hogy csalásért feljelentem a rendőrségen, viszszaállította az eredeti állapotot. A föld a miénk maradt. Ijedtségében elárulta: a földkiadó bizottságtól kapta meg a szüleim címét. Annyira felháborodtam az eseten, hogy egy-két dolognak utánanéztem. Sok ember, főleg a fiatal nem tudja, hogy elhalt szülei után jár neki a bevitt föld. Nem tudok napirendre térni afelett, hogy az illetékes hivatalokban miért nem őrzik az örökösök listáját. De vannak más furcsaságok is. Falubeli jó barátom, Csikós Pál a hivatalban a halottak listáján szerepelt. Szerencsére él, jó egészségnek örvend az ötvenéves férfi. Amikor felesége rájött a tévedésre, óriási „balhét” csapott.
Más botrányról is hangosan beszél a falu. A kisemmizett örökösök sorsán nem tudnak napirendre térni. Köztiszteletnek örvend Tápai Imréné, az egykori földkiadó bizottság tagja, akiről mindenki tudja: a kisemberek pártján áll. Az idős aszszony azon kesereg, hogy az egykori téesz földjeinek nagy része nem a helybeliek kezébe került. Határozottan állítja, olyan személyek jutottak nagy területhez, akiknek nincs közük a mezőgazdasághoz. Megdöbbentő adatokat közöl, az aktatáskás idegenek nagyon olcsón, gyakran ötszáz forintért vettek egy hektárt, amit az uniós csatlakozás után egy-kétmillió forintért is el lehet adni. Érdekes birtokfelhalmozásokról tud Tápainé, amit azért nehezményez, mert nem a mezőgazdasági színvonal emelkedését szolgálja, hanem a spekulációs vagyonszerzést.
– Egyre több a nincstelen, szegény agrárproletár. Ebben közrejátszik az egykori téeszvezetők közönye is, mert dolgozóikat nem látták el megfelelő információval, amikor elkezdődött a téeszvagyon széthordása. Sok minden fű alatt ment el, aki közel volt a tűzhöz, s tudta, mi a dörgés, az meggazdagodott. Amit Kovács Béla lánya önnek elmesélt, sajnos általános eset – mondja határozottan és dühösen Tápainé.
– Honnan szerezték meg az ügynökök az örökösök címét?
– Vannak sejtéseim, de nevekkel nem szolgálhatok, mert bizonyítékkal nem rendelkezem. Érdekes, hogy ezek az ügynökök nagyon jól értesültek, pontosan ismerik a megszorult örökösök anyagi helyzetét. Így aztán bagóért jutnak hozzá a földhöz. A legtöbb esetben a valós érték tizedéért veszik meg a kitűnő termőterületeket, ily módon a spekulánsok apránként, fillérekért száz–háromszáz hektárt is összegyűjtöttek. Az egész folyamatban az a furcsa, hogy amíg a vigécek meghatározott címekre mennek, addig a szaktárca földművelésügyi hivatala mint illetékes nem ismeri az örökösöket. Így aztán nem is értesíti őket, hogy jelentkezzenek a birtokukért.
Amiről Tápainé beszél, az az érem egyik oldala. A másik még elszomorítóbb. Annyira elszegényedtek a falun élő, főleg idős emberek, hogy nem is érdekli őket életük egyik értelme, a föld. Művelni nem tudják, mert nincs traktoruk. Ha pedig bérmunkást alkalmaznának, a szántás, trágyázás többe kerülne, mint amennyit a betakarított terményért kapnának. Így a közöny érthető, talán ezért is érik el könynyen céljukat a vigécek.
A földművelésügyi hivatal Csongrád megyei központjának jogi osztályvezetője, Seres Márta nem minősíti ezt a társadalmi folyamatot. Csendesen annyit jegyez meg, hogy Deszken a szokásosnál erősebbek az indulatok.
– Felbecsülhetetlen, hogy mennyi gazdátlan föld van – állítja a jogásznő, majd hozzáteszi: – A tulajdonosoknak küldött levelek tömegesen, felbontatlanul érkeznek vissza. Nekünk nem feladatunk, hogy felkutassuk az örökösöket, ehhez nincs is apparátusunk. A gazdátlan birtokok listáját elküldjük a polgármesteri hivatalokhoz, ahol hirdetményként kiteszik. Onnan a névsor tovább kerül a földhivatalokba. Arról én is hallottam, hogy egyre több magánszemély foglalkozik az örökösök feltérképezésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.