Káosz Caracasban

Két ember életét vesztette, és mintegy félszázan megsebesültek a hét végén a venezuelai fővárosban, amikor a rendőrség tüzet nyitott egy ellenzéki tüntetésen. A helyőrségi laktanyát és a venezuelai védelmi minisztériumot is magába foglaló Fuerte Tiuna előtt több százezer ember gyűlt össze. A rendőrség akkor nyitott tüzet, amikor a biztonsági erők két tagja megsebesült a váratlanul kirobbant lövöldözésben.

Hírösszefoglaló
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hugo Chávez elnök a tüntetés után bejelentette, hogy fontolóra veszi a rögtönítélő bíróságok felállítását. Hangsúlyozta, hogy kötelessége megvédeni az ország lakosságát, és fenntartania a közrendet.
A véres lövöldözés másnapján, szombaton ellentüntetésre került sor Caracasban, ezúttal Chávez több ezer híve vonult az utcára. Este újabb halálos áldozatokat követelt az elszabaduló erőszak. A pénteki tüntetés egyik halálos áldozatának emlékére tartott gyászszertartáson egy nő meghalt, ketten pedig megsebesültek az újabb lövöldözésben. A fővárosi rendőrfőnök szerint két rendőr megsebesült, amikor ismeretlen fegyveresek kőzáport zúdítottak, majd lövéseket adtak le a helyszínen tartózkodó rendőrökre. Több szemtanú ezzel szemben azt állította, hogy a gyászszertartás résztvevői nem provokáltak, szerintük a rendőrök minden előzmény nélkül nyitottak tüzet a gyászolókra.
Venezuelában december elején fordult válságosra a helyzet, amikor Chávez ellenfelei általános sztrájkot hirdettek, és szűnni nem akaró tüntetéseken követelték az elnök lemondását. Azóta az ország gazdasági élete lényegében megbénult, a világ ötödik legnagyobb olajexportőre mára leállította szállításait. A Castróval köztudottan jó viszonyt ápoló, szociális és gazdasági reformígéretekkel nem fukarkodó Chávez sok tekintetben sérti az Egyesült Államok érdekeit, de nem csak Washingtonban, hazájában is sokan ellenzik a venezuelai elnök politikáját. Ma már az egyház, a média és a szakszervezetek is szembefordultak a 2000-ben megválasztott Chávezzel. Társadalmi támogatása drámaian csökkent az elmúlt hetekben, egyes felmérések szerint már csak a lakosság húsz százalékára számíthat. A dél-amerikai országokban főszerepet játszó hadsereg egyelőre megosztott az elnök támogatását illetően. Sorsdöntő lehet, hogy a külföldi közvetítőknek sikerül-e rávenniük Chávezt a választások kiírására. Ha ez meghiúsul – és az elnök nem mond le –, az utca hangja felerősödik, és a hétvéginél is véresebb események lángba boríthatják Venezuelát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.