Ukrajna már az orosz–ukrán háború előtt is Európa egyik legkorruptabb országa volt és már a háború kitörését megelőzően megkezdődött az ukrán termőföldek kiárusítása. Ma már az ország értékes területeinek legalább egyharmada került külföldi befektetői társaságok kezébe. Ahogy a Magyar Nemzeten is beszámoltunk róla, korrupt módszerekkel privatizálják az állami földeket Ukrajnában. Bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2019-ben többek között épp a korrupció letörésével kampányolva nyerte meg az ukrán elnökválasztást, a korrupciós ügyek már a legközvetlenebb környezetét sem kerülik el.

Fotó: AFP
A háború okozta káoszban a korrupció mértéke pedig csak egyre növekszik Ukrajnában. Az ukrán vezetés több tagja is érintett volt az elmúlt évek korrupciós botrányaiban: 2023-ban például az ország első agrárpolitikai és élelmiszerügyi miniszterhelyettese, valamint a korábbi gazdasági miniszterhelyettes bukott le, miután a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) és a Korrupcióellenes Speciális Ügyészség (SAPO) egy 1,7 millió dollárnak megfelelő nagyságrendű sikkasztási ügyet tárt fel. Seremet Sándor, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója arról számolt be lapunknak, hogy
Ukrajnában a korrupció rendszerszintű, így a felső körökben lévő politikusok az esetek többségében részt is vesznek benne. A korrupcióellenes harcok és aktív fellépések, amelyeket bizonyos időközönként látni lehet, gyakran inkább a nyomásgyakorlás eszközei.