Idén az első hat hónapban az ingatlan-adásvételek száma országosan 63 390 volt, ami éves összevetésben 2,8 százalékos növekedés, emellett a hitelpiacon is folytatódott az élénkülés: a hitelezés volumene 23 százalékkal nőtt 2024 azonos időszakához képest – írta a Duna House a legfrissebb elemésében.
A cég saját adatain alapuló barométere alapján a lakáspiac az év közepén is élénk és növekvő trendet mutat, amit a hitelezési aktivitás és az új konstrukciók (például a 3 százalékos lakáshitel), az árnövekedés és a befektetői jelenlét egyaránt támogathatnak.
Idén a második negyedévben a főváros budai és pesti oldalán, valamint országosan (Közép-Magyarország kivételével) a Duna House közreműködésével eladott ingatlanok között a 40–60 négyzetméter közötti alapterületűek voltak a leginkább kelendők. Budán négyzetméterenként 1,6 millió forint felett, Pesten 900 ezer és 1 millió forint között, országosan pedig 600 ezer forint felett adták el a legtöbb lakást.
Az áremelkedés mértékét jelzi, hogy a budai oldalon az 1,6 millió forintos négyzetméterárral rendelkező ingatlanok aránya a tavalyi 15 százalék után idén már 25 százalék volt, miközben Pesten tavaly az ingatlanok 31 százaléka a 600–800 ezer forintos négyzetméterárú ársávba esett, ez a kategória viszont idén szinte elolvadt. Országosan pedig a 600 ezer forint feletti négyzetméterárral értékesített ingatlanok aránya a tavalyi 24-ről idén 44 százalékra nőtt.
Az ország keleti és nyugati részén a panellakások átlagos négyzetméterára 2025 második negyedévében 661 ezer, illetve 671 ezer forintra nőtt az egy évvel korábban mért 549 ezer, illetve 540 ezer forintról. A használt téglalakások átlagos négyzetméterára április és június között az ország keleti részén 371 ezer, míg a nyugati részén 469 ezer forintra nőtt az előző év azonos időszakában mért 354 ezer és 383 ezer forintról.
Budán a panelek átlagos négyzetméterára 910 ezerről 1 millió 123 ezerre, Pesten 763 ezerről 1 millió forint fölé emelkedett a második negyedévben éves szinten.
A használt téglaépítésű lakások négyzetméterára a főváros budai oldalán 1 millió 114 ezerről 1 millió 332 ezer forintra, a belvárosban az 1 millió forintot némileg meghaladó érték 1 millió 245 ezer forintra, míg Pesten 762 ezerről 951 ezer forintra nőtt.
A fővárosban a befektetés, míg vidéken a nagyobb ingatlanba költözés volt a legnépszerűbb vásárlói motiváció, amelyek között Budapesten a nagyobb ingatlanba költözés és az első lakás vásárlása állt a második és a harmadik helyen, vidéken viszont az első lakás vásárlását a befektetés követte.
A fővárosban azok, akik ingatlanba fektették megtakarításukat, átlagosan 65,3 millió, míg vidéken 34,9 millió forintot költöttek. Az első lakás megvásárlására Budapesten 54,8 millió, vidéken pedig 35,9 millió forintra volt szükség.
A nagyobb ingatlanba költözésre a fővárosban 141,1 milliót, míg vidéken 57,6 millió forintot fordítottak.
Az ingatlan eladásának leggyakoribb oka Budapesten a befektetés értékesítése volt, amit az öröklött ingatlan értékesítése és a nagyobb ingatlanba költözés követett. Vidéken az öröklött ingatlan értékesítése állt az élen, amit a befektetés értékesítése követett, ez után egy szinten végzett a nagyobb, illetve az örökölt ingatlanba költözés.