Ki lesz Havel utódja?

A cseh parlament képviselőházának kétszáz és a szenátus nyolcvanegy tagja döntheti el ma a prágai várban, ki lesz az elkövetkező öt évben a Cseh Köztársaság elnöke. Ez az államfőválasztás egyben jubileumi is, hiszen az Osztrák–Magyar Monarchia megszűnése után eddig kilencen álltak Csehszlovákia, illetve a Cseh Köztársaság élén. Most kerül sor a tizedik államfő megválasztására.

Somogyi Mátyás
2003. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyen vesznek részt a legmagasabb közjogi méltóságért folyó versenyben, valamennyien politikai pártok jelöltjei, s mind a négyen fontos közéleti tisztségeket töltöttek be. Közülük ketten, Václav Klaus és Petr Pithart miniszterelnök volt, Jaroslav Bures miniszter, Miroslav Krizenecky pedig katonai ügyész. Klaus a Polgári Demokrata Párt (ODS), Pithart a KDU-Csehszlovák Néppárt, Bures a szociáldemokrata párt, Krizenecky pedig a kommunista párt jelöltjeként indul a megmérettetésen. Az eddigi elemzések és felmérések szerint a négy jelölt közül a legkisebb esélye a kommunisták által favorizált Krizeneckynek van. A többi háromnak többé-kevésbé van esélye arra, hogy Václav Havel utódja legyen. Ám az is megtörténhet, hogy a négy jelölt közül végül egyik sem jár sikerrel, s valaki más foglalja el az elnöki széket. Ennek az elnökválasztásnak sajátossága az is, hogy 84 év után most valóban nem tudható előre, ki lesz a győztes befutó. Az előző elnökválasztásokkor például Masaryk és Havel esetében a közvélemény akarata érvényesült, Benest Masaryk javaslatára választották elnökké, a többi pedig a náci Németország, illetve 1948 után Moszkva jóváhagyásával került az elnöki székbe.
A parlamenti pártok a múlt héten megállapodtak abban, hogy titkos szavazással választják meg az új államfőt. A négy jelölt tegnap még a képviselőház és a szenátus frakcióiban tett utolsó kísérletet a honatyák rokonszenvének, s voksának elnyerésére.
A mai elnökválasztást megelőzően végzett közvélemény-kutatások szerint a megkérdezetteknek több mint harminc százaléka Václav Klaust, huszonhárom százaléka Pithartot és tizennégy százaléka Jaroslav Burest szeretné látni az államfői poszton. Ugyanakkor a lakosságnak több mint egyharmada úgy véli, a jelöltek – Klaust kivéve – múltbeli kommunista párttagsága akadályt jelentene az államfői poszt teljes értékű betöltésében.
A közvélemény azonban nincs összhangban a parlament politikai erőviszonyaival, sem az államfőválasztás szabályaival. Szakértők kizártnak tartják, hogy már az első szavazás eldöntené a választást. A második fordulóban a képviselőházban, illetve a szenátusban legtöbb szavazatot elnyerő jelölt vesz részt. Amíg a szenátusban Pithart lehet az esélyes, a képviselőházban szoros párharc várható Klaus és Bures közt. Ám ha a képviselők betartják a pártfegyelmet, akkor a szociáldemokrata Bures indulna a harmadik fordulóban. Ebben a körben a két jelölt valamelyikének a jelenlevő képviselők és szenátorok szavazatainak legalább a felét és még egy voksot kell kapnia a győzelemhez. Ha ekkor sem születne döntés az államfő személyéről, akkor későbbi időpontban új, háromfordulós választást tartanak.
Petr Pithart számára kedvező fejlemény, hogy szinte az államfőválasztás előestéjén a cseh–morva szakszervezeti konföderáció felszólította a szociáldemokrata pártot, hogy Pithart javára vonja viszsza Bures jelölését.

Nem akarnak a falon lógni. Számos politikai kérdésben éles vitát folytattak egymás közt a cseh elnökjelöltek, de egy kérdésben egyetértenek: megszüntetnék azt a cseh (csehszlovák) hagyományt és gyakorlatot, miszerint a mindenkori államfő portréi ott díszelegnek a falon az összes hivatalban, iskolai osztályban, sőt igen gyakran az egészségügyi intézetben is. „Nem szeretnék a falon lógni. Ha megválasztanának, megkérném az illetékeseket, hogy változtassanak az eddigi gyakorlaton” – jelentette ki például Jaroslav Bures. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.