Neves értelmiségiek levele a volt kormányfőhöz
„Meggyőződésünk, hogy nagyon sokan készek személyesen is részt venni a megújulás elősegítésében és az egység megteremtésében.”
Tisztelt Miniszterelnök Úr, kedves Viktor!
Örömmel értesültünk arról, hogy szándékaid és a mi várakozásunk szerint vállalni fogod a Fidesz-Magyar Polgári Párt elnöki tisztségét. Ugyanennyire örülünk annak, hogy ezt a lépést össze kívánod kapcsolni a Fidesz átfogó átalakításával és megújulásával. Meggyőződésünk ugyanis, hogy e párt csak mélyreható szervezeti átalakulással és egyben tartalmi megújulással tudja a jövőben azt a szerepet betölteni, amely egy korszerű európai néppártnak az elkövetkező években és évtizedekben Magyarországon feltétlenül be kell töltenie.
E megújulást természetesen minden egyes kérdésre vonatkozó alapos vitának kell megelőznie és ezt a vitát mindenekelőtt a Fidesz-Magyar Polgári Párton belül kell lefolytatni. Ugyanakkor úgy érezzük, hogy valódi megújulásra csak akkor lesz lehetőség, ha a párt minden értelemben nyit az értelmiségi támogatói felé, meghallgatja azok véleményét, és ténylegesen figyelembe veszi azt a döntések meghozatalakor. Egyetértünk azzal, hogy szélesíteni és erősíteni kell a megújult néppárt szellemi hátterét, és a lehető legnagyobb mértékben integrálni kell a különböző civil szervezetekben és a polgári körökben egyre erősebben jelentkező intellektuális és erkölcsi erőt. A jelenlegi polgári pártok teljes egységének a megteremtéséhez előreláthatóan hosszabb folyamat vezethet majd. Jelenleg a legfontosabb az, hogy mielőbb létrejöjjenek az együttműködésnek a leghatékonyabb és legeredményesebb formái. Nem kétséges, hogy e formák megteremtésében a legnagyobb felelőssége a legerősebb polgári pártnak van, és e pártnak kell ennek érdekében a legtöbb erőfeszítést megtennie.
Az európai demokráciák sikeres működésének egyik legfontosabb feltétele a politikai egyensúly, amely a különböző politikai erők váltakozó sikerű, korrekt és egyenlő versenyfeltételek mellett folyó versengését feltételezi. A magyar demokrácia sem lehet sikeres a politikai erők és a nyilvánosság alapvető egyensúlya, a politikai versengés egyenlő feltételeinek a megteremtése nélkül.
Ehhez pedig erős, nyitott, széles körű támogatottságot élvező és demokratikusan működő nagy néppártra van szükség, amely elfoglalja az őt megillető helyet az európai néppártok családjában. Látni kell, hogy az ország érdekeinek az érvényesítése a következő években és évtizedekben jelentős részben az európai politikai pártok együttműködésének keretében történik és az európai szintű pártok meg fognak jelenni az európai alkotmányos szabályozásban is. A nemzeti érdekeink sikeres érvényesítésének ezért elengedhetetlen feltétele, hogy a polgári erők egységét fokozatosan megteremtő néppártunk az európai politikai élet elismert, megfelelő súllyal és tekintéllyel rendelkező szereplője legyen.
Miniszterelnök Úr, kedves Viktor!
E levelünk mindössze azt a célt szolgálja, hogy kifejezzük készségünket az általad az elmúlt napokban felvázolt és általunk a fentiek szerint értelmezett célok támogatására. Meggyőződésünk, hogy nagyon sokan készek személyesen is részt venni a megújulás elősegítésében és az egység megteremtésében.
2003. január 16.
Martonyi János, Solymosi Frigyes, Granasztói György, Balogh Elemér, Hámori József, Herczegh Géza, Kodolányi Gyula, Hankiss Ágnes, Bod Péter Ákos, Matolcsy György, Iván László, Zlinszky János
Egységes politikai erőt
„A polgári oldalnak olyan összefogást kell megvalósítania, amely képes a következő magyarországi választások megnyerésére, stabil kormányzásra.”
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Magyarország és Európa jelentős változások előtt áll. Hazánk európai uniós tagsága – amelynek előkészítésében az ön kormánya jelentős szerepet játszott – új fejezetet nyit gazdasági, politikai és szellemi értelemben egyaránt. Ezeket nem szükséges részleteznünk Önnek. Talán szokatlan módon, de a változásoknak egy fontos politikai dimenziójára szeretnénk felhívni miniszterelnök úr figyelmét. Magyarországon a polgári oldalnak olyan összefogást kell megvalósítania, amely képes a következő magyarországi választások megnyerésére, stabil kormányzásra, és az európai uniós politikai térben is képes számottevő, egységes politikai erőként megjelenve szövetségeseket szerezni, és az unió jövőjét alakítani. A napi politikai harcokból kívülálló, de közéleti és értelmiségi felelősségünkkel tisztában lévő magyar polgárként arra kérjük Önt, hogy kiemelkedő tehetségét a Fidesz-MPP elnökeként használja ahhoz, hogy egy ilyen összefogás létrejöjjön.
Miniszterelnök Úr!
Ehhez első lépésként a Fidesz-MPP-nek nyitott, a polgári oldal minden értékét felvállaló, politikai partnerei teljes bizalmát élvező, jelentős taglétszámú igazi néppárttá kell alakulnia. Ön megmutatta, hogy a polgári oldal vezetőjeként képes Magyarországot kormányozni, a magyar érdekeket határozottan képviselni, és a polgári oldal szinte minden támogatóját megszólítva összefogást megvalósítani. Úgy gondoljuk, hogy most annak van itt az ideje, hogy a Fidesz-MPP is ilyen szellemben szélesítse ki bázisát, és a polgári oldalra szavazó emberekben meglévő tenni akarást hatékony politikai erővé formálni képes párttá alakuljon.
Ezért mi arra kérjük önt, hogy vállalja a Fidesz-MPP elnökségét, az átalakulás és az összefogás megvalósítását. Azt gondoljuk, hogy egy európai értelemben vett kereszténydemokrata szellemiségű, polgári néppárt sok olyan polgártársunk számára nyitná meg a politikában való közvetlenebb részvételt, akik a jelenlegi szűk szellemű pártstruktúrákban nem találják meg a cselekvés lehetőségét.
Debrecen, 2003. január 20.
Nagyrabecsüléssel köszönti: dr. Dux László, dr. Freund Tamás, dr. Görömbei András, dr. Iván László, dr. Keszthelyi Lajos, dr. Kollár István, dr. Kurutzné Kovács Márta, dr. Lovas István, dr. Lovas Rezső, dr. Náray-Szabó Gábor, dr. Ormos Pál, dr. Pálinkás József, dr. Solymosi Frigyes, dr. Solymosi László, dr. Vajna Zoltán
„A jobbik Magyarország Ön mögé áll”
Miniszterelnök Úr!
Alulírottak örömmel hallottuk a jövőre vonatkozó politikai elképzeléseit, amelyeknek az a célja, hogy egy széles bázison nyugvó nemzeti-polgári-keresztény pártstruktúrát hozzon létre. Mélységesen egyetértünk abban, hogy ennek kikristályosodási és kezdeményezőereje egy Ön köré alaposan átszervezett Fidesz legyen, amely személyeiben és struktúrájában, s ami a legfontosabb, befogadóképességében bölcsen értelmetlenné teszi a jelenleg folyó Fidesz–MDF „vitát” is.
Egyszerűen nincs más út, ha az értékelvű és a nemzeti érdekképviseletet komolyan vevő politikai erők versenyképesek akarnak maradni az egyetemes magyarság érdekében! E cél érdekében háttérbe kell szorítani a még oly jogos partikuláris érdekeket is. Az egyesült Európa közegében mint nemzet csak így lehetünk sikeresek. Csak látszólag van szó pártok ügyeiről. Óriási erejű és manipulációs lehetőségű ellenfeleink vannak, a minél mélyebb összefogás ezért is kötelező. A radikalizmusok veszélyes szélsőségeitől mentes új polgári erőnek jó kilátásai vannak.
Levelünkkel azt szerettük volna jelezni, hogy e kérdésben nem Orbán Viktor személyes ügyéről vagy egyéni politikájáról van szó. A jobbik Magyarország Ön mögé áll, vagy már régebben ott áll.
Budapest, 2003. január 21.
Életére és munkájára Isten áldását kérve támogatjuk erőfeszítéseit.
Albert Gábor, Tellér Gyula, Molnár Attila Károly, Kerkápoly Endre, Nyomárkay István, Vásárhelyi Boldizsár, Regéczy-Nagy László, Rádfay Tibor, Rádfay Tiborné, Magay Tamás, Nagy Attila, Horváth Péter, Horváth Péterné, Tőkéczki László
A polgári oldal megújítása nem halasztható
„Várakozásuknak az felelne meg, és egyben személyi garanciát is jelentene, ha Ön vállalná el az új párt elnöki tisztét” – áll a volt miniszterelnökhöz címzett levélben.
Tisztelt Orbán Viktor!
A napokban örömmel értesültünk bejelentéséről, mely szerint a Fidesz átalakításával és a polgári szövetségesek, illetve a polgári körök részvételével kereszténydemokrata unió létrehozását szorgalmazza.
Az elmúlt év választási eredményeinek fájdalmas tapasztalatai bizonyítják: a polgári oldal mélyreható megújítása ma már nemcsak szükséges, hanem immáron tovább nem halasztható. A Fidesz újjászervezése, társadalmi kapcsolatainak új alapokra való helyezése és kiszélesítse, valódi korszerű európai néppárttá való átalakítása ma már elengedhetetlen feltétele eredményes munkánknak. Az új szervezet természetesebb beilleszkedésünket is segítheti az európai néppártok családjába.
Helyeseljük, hogy lezárja a pártvezetések szintjén folytatott, hosszúra nyúlt vitát egy új, egységes politikai erő létrehozásáról. Lényegében egy olyan megoldás születik, melyben a polgárok szintjén már létrejött, a sok ezer polgári körben testet öltött együttműködés kap lehetőséget politikai betagolódáshoz. A megoldás lehetővé teszi azt is, hogy a most esetleg kimaradó mérsékelt politikai szervezetek később csatlakozzanak.
Kezdeményezését a budapesti polgárok körében nemcsak különleges figyelem, egyetértés és szimpátia övezi, hanem jól érzékelhető várakozásuk az új szervezet megalakításában. Várakozásuknak az felelne meg, és egyben személyi garanciát is jelentene, ha Ön vállalná el az új párt elnöki tisztét.
Kedves Viktor!
Másokkal folytatott beszélgetések alapján személyes tapasztalatunk szerint a polgári körök, sőt a polgári körökön túli társadalmi közvélemény is nagyon várja, hogy a jövőnk formálásában meghatározó szerepet vállalj. Ezért is reméljük egyetértésedet.
Budapest, 2003. január 22.
Tisztelettel:
Weszelovszky Zoltán, Boksay Zoltán, Bubik István, Csókai András, Derce Tamás, Eperjes Károly, Finta József, Gróh Gáspár, Gulyás Dénes, Hegedűs Endre, Hernádi Gyula, Illés Sándor, Juhos Katalin, Kemény Győző, Kováts Kolos, Laczay István, Mészöly Kálmán, Mitnyan György, Nagy Gábor Tamás, Navracsics Tibor, Rátonyi Gábor, Schmitt Pál, Simicskó István, Szabó Csilla, Szalay Péter, Tarlós István, Tringer László, Vizy Béla, Weinwurm Árpád.
Az őzek párzási időszaka miatt van veszély az utakon
