A korábbiakhoz hasonlóan diplomáciánk kész arra, hogy integrációs kapcsolatait felhasználva szorgalmazza Jugoszlávia mielőbbi levételét a vízumköteles országok listájáról, s ezt fel is ajánlotta a jugoszláv partnernek – jelentette ki Mádl Ferenc az Újvidéken szerkesztett Magyar Szónak adott interjújában. A magyar elnöknek a vízumkérdéssel kapcsolatos válasza nagy visszhangot váltott ki a szerbiai médiumokban. A fentiek mellett a helyi sajtó azt emelte ki még az interjúból, hogy Magyarország kész minden olyan kedvezményt megadni a szomszédos országok polgárainak, amelyek lehetségesek a schengeni szabályok keretei között. A magyar elnök utalt rá, hogy a vízumkötelezettség néhány hónappal a csatlakozást megelőzően érvénybe lép, s a magyar kormány már megtette a szükséges lépéseket a kellő személyi és tárgyi feltételek megteremtéséért.
Goran Szvilanovics jugoszláv külügyminiszter azt várja, hogy a vízumkérdésről szóló tárgyalások eredményeképpen Jugoszlávia az úgynevezett fehér schengeni listára kerül, ami annyit jelentene, hogy a jugoszláviaiak is e tekintetben olyan státust élveznének, mint Románia vagy Bulgária lakosai. Az újvidéki Magyar Szónak nyilatkozva a belgrádi diplomácia vezetője kiemelte, hogy az eredeti elképzelések szerint Magyarországnak 2004 januárjában kellett volna csatlakoznia az EU-hoz, ám tekintettel arra, hogy ez az időpont módosult, halasztható a vízumkényszer bevezetésének az időpontja is. Ezt az időt használná fel a jugoszláv külügyek irányítója a tárgyalásokra. Mint a jugoszláv külügyminiszter is utalt rá, Magyarország is ígéretet tett, hogy Jugoszlávia segítségére lesz, hogy felkerüljön a kedvezményezettek listájára. Kétségtelen számomra, hogy Magyarország nem szívesen vezeti be a vízumkényszert – fogalmazott Szvilanovics. Az viszont könnyen elképzelhető, tette hozzá, hogy Belgrád rákényszerül a reciprocitás elvének alkalmazására, de nem valószínű, hogy ez szigorú rendszer lenne.
Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára az Info Rádiónak nyilatkozva elmondta: Ukrajnával és Jugoszláviával szemben valószínűleg már az idén ősszel be kell vezetni a vízumot. Az államtitkár szerint fontos elérni, hogy a két ország ne vezessen be hasonló intézkedéseket válaszlépésként a magyar polgárokkal szemben.
Majdnem kétszáz embert tartóztattak le az éjszakai zavargások miatt Párizsban
