Az MDF felszólítja a kormányt, hogy a hazai kis- és középvállalkozások érdekében sürgősen dolgozzon ki egy hosszú távú gazdaságfejlesztési programot, amely megteremti az esélyét annak, hogy az EU-csatlakozás után a hazai vállalkozói szektor is versenyképessé váljon – jelentette ki Ékes József, a demokrata fórum gazdasági kabinetjének vezetője. Szakértők véleményére hivatkozva közölte: idén folytatódik a gazdaság sodródása, a makrogazdasági mutatók romlása.
Mint mondta, az, hogy az elmúlt fél évben több hazai és külföldi cég zárta be kapuit, illetve teszi majd ezt meg a jövőben, nagymértékben érinti a kis- és középvállalkozó beszállítókat is. Helytelen az a kormányzati felfogás – folytatta –, hogy mindezért a tavaly januárban megemelt minimálbér, valamint az erős forint volna a felelős.
Hangsúlyozta: a multinacionális cégek termelési költségei nem a minimálbér-növekmény, hanem a közüzemi szolgáltatói díjak és a helyi adók jelentős emelkedése miatt szöknek magasabbra. Ezért döntenek amellett, hogy más országokba, főként Kínába helyezik át tevékenységüket. Demszky Gábor főpolgármester nemrégiben tett kijelentésére utalva Ékes közölte: az idei költségvetés szabta alulfinanszírozottságuk miatt az önkormányzatok kénytelenek az összes törvényileg engedélyezett adó maximumát kivetni, így növelve saját bevételüket. Ezzel azonban a helyi vállalkozók, rajtuk keresztül pedig a polgárok helyzetét rontják – jelezte, hozzátéve a Medgyessy-kormánynak sajnos nincs semmiféle gazdaságélénkítő programja.
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
