Németország BT-tag

Különleges diplomáciai mutatvány előtt áll Németország. Berlin képviselői mától kezdve kétesztendős időtartamra helyet foglalnak az ENSZ Biztonsági Tanácsában, sőt februárban átveszik – ha csak négy hétre is – a világszervezet legfőbb grémiumának elnöki tisztét.

Stefan Lázár
2003. 01. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szövetségi külügyminisztérium két ellentétes szemszögből ítéli meg a várható feladatokat. A BT-tagságot hosszú távon örvendetes kihívásnak tekinti, mert az ország új távlatokat magában rejtő lehetőséghez jut külpolitikai elképzelései érvényesítésére. Rövid távon viszont komoly nehézségek vetítik előre árnyékukat. A helyzet egyre komolyabb – hangzik a Joschka Fischer által vezetett tárca elemzőinek megállapítása, utalva arra a diplomáciai bűvészmutatványra, amelyre Németország az egyre elkerülhetetlenebbnek tűnő Irak elleni háború miatt kényszerülhet.
Egyelőre tisztázatlan, hogy az 1441-es ENSZ BT-határozat megfelelő alapot szolgáltat-e az Egyesült Államok szorgalmazta intervencióra. Egy újabb mandátum megszavazása ugyanis kényszerhelyzetbe hozná Berlint. A parlamenti választás kampányidőszakában a szociáldemokrata–Zöldek-koalíció kialakította háborúellenes irányvonaltól a Schröder-kormány nem tud és nem is akar eltávolodni, a Biztonsági Tanácsban esetleg sorra kerülő szavazás során viszont ez csak tovább rontaná a Washingtonhoz fűződő, már eddig is kellemetlenül feszült viszonyt. Ezzel a németek szövetségi hűsége forogna kockán, holott a köztársaság történetének legfontosabb vívmánya a Nyugathoz kötődés, amely az előző fél évszázadban a külpolitika magvát alkotta.
– Elképzelhetetlennek tartom, hogy kilépjünk a sorból. Helyzetünk ezzel megrendülne a világban – hangoztatta Hans-Ulrich Klose, a parlament külpolitikai bizottságának szociáldemokrata alelnöke. Berlin most elsősorban abban bízik, hogy nem lesz szükség újabb állásfoglalásra a Biztonsági Tanácsban.
A világszervezet harmadik legjelentősebb tagdíjfizetője és az ENSZ békeakcióiban a második legnagyobb létszámú alakulatokat rendelkezésre bocsátó német állam diplomatái közben az iraki konfliktuson túlmenő terveket igyekeznek előtérbe állítani. Így – a két állandó tag, Nagy-Britannia és Franciaország, illetve az ideiglenes tag, Spanyolország támogatásával – az EU külpolitikai érdekeit határozottabban érvényesítenék a Biztonsági Tanácsban. Noha hosszú távon Berlinnek nincsenek túlzott ambíciói, s nem törekszik állandó tagságra a BT-ben, szeretné elérni, hogy az unió ilyen pozícióba kerülhessen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.