Célunk, hogy a német Kereszténydemokrata Unióhoz hasonló, jelentős taglétszámmal, az egész országot lefedő hálózattal bíró, többféle tagozatot, civil szervezetet, így a polgári köröket is magában foglaló párt váljék a Fideszből – fogalmazott Orbán Viktor az elnökségi ülés utáni sajtótájékoztatón. A volt kormányfő hozzátette: ennek eléréséhez az eddiginél nyitottabbá kell tenni a pártot, és a felső vezetéstől a helyi csoportokig szervezeti változtatásokra van szükség. – Előfordulhatnak olyan helyzetek is, amikor egyes nagy horderejű ügyekben párton belüli népszavazást kell tartani – tette hozzá Orbán Viktor. A politikus elmondta: első lépésként a május 10-i kongreszszuson az elnökség átalakítása és a tisztújítás mellett módosítani kell a párt alapszabályát. Ezt követően az év végéig nagyarányú taglétszámbővítést kell végrehajtani, integrálni kell a polgári körök szellemi és intellektuális erejét, majd az év végén, decemberben esetleg egy újabb kongresszuson megalakulhat a KDNP-vel és a kisgazda szervezetekkel az új néppárt. A párt átalakítása közben a volt miniszterelnök szerint figyelni kell arra is, hogy egy esetleges előre hozott választáson, illetve a 2004-ben esedékes európai parlamenti választáson sikeresen tudjanak szerepelni.
A politikus úgy véli: az Európai Néppártban az uniós csatlakozásunk után csak akkor tudjuk megfelelően képviselni a magyar érdekeket, ha az ország egy erős néppárttal rendelkezik. Orbán Viktor arról is tájékoztatott: Kövér László választmányi elnökkel és Áder János ügyvezető alelnökkel létrehozták azt a háromtagú bizottságot, amely a következő hetekben megvitatja az átalakításokkal kapcsolatos elképzeléseket a Fidesz helyi szervezeteivel és tagságával.
– Ha a párt támogatja a módosításokat, vállalom az elnökjelöltséget, amely együtt jár a „magyar kereszténydemokrata unió” létrehozására irányuló megbízatással – fogalmazott Orbán. Megjegyezte: bármi legyen a döntés, a polgári körök irányításában részt kíván venni a jövőben is, hiszen úgy véli, a „polgári világ” megerősítése fontosabb a pártoknál. Kérdésre válaszolva elmondta: több javaslat is elhangzott az ülésen a párt új nevére, de amíg a Fidesz nem válik egy nagyobb egység részévé, addig nincs szükség a névváltoztatásra.
Lapunk információi szerint az átalakulás után Orbán Viktor vezetésével egy szűk, operatív jellegű, három-négy fős ügyvezető elnökség irányítaná a pártot. Emellett létrehoznának egy szélesebb testületet, amelybe a társszervezetek és az egyes tagozatok delegálnák vezetőiket. A tervek között szerepel többek között a kereszténydemokraták és kisgazdák mellett a gazdatagozat, a vállalkozói tagozat és a nőtagozat megalakítása.
Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, aki meghívottként részt vett az ülésen, úgy fogalmazott: megnyugtató, amit a volt miniszterelnök mondott, mert úgy tűnik, a Fidesz olyan párttá alakulhat, amely alkalmas lesz a teljes jobboldal, így a kereszténydemokraták integrálására.
Áder János az aktuális kérdések kapcsán hangsúlyozta: felszólítják a kormányt és a pénzügyminisztert, vizsgálják ki, hogy kik spekulálnak a forint ellen, és nevezzék meg a felelősöket. Hozzátette: mind a polgárok, mind a vállalkozók érdeke, hogy erős maradjon a magyar nemzeti valuta.
A Hír TV élőben közvetíti Orbán beszédét. A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) február 6-án, csütörtökön tartja évnyitó rendezvényét a pesti Vigadóban, amelyen Orbán Viktor volt kormányfő tartja meg évértékelő beszédét – értesült lapunk az egyesület sajtóirodájától. Az MPEE-től megtudtuk, hogy a Magyar Televízió Híradója részletes beszámolót készít az eseményről. A Duna TV-vel ma tárgyal az egyesület. A Hír TV kész élőben közvetíteni az eseményt – mondta el lapunknak Borókai Gábor vezérigazgató. A Magyar Rádió a Krónikában számol be a rendezvényről – tudatta Kondor Katalin elnök. Az Info Rádió ügyvezető igazgatója, Módos Márton elmondta, hogy valamilyen formában biztosan közvetíteni fogják a beszédet. (P. T.)
Sulyok Tamás: Kárpátalja nincs egyedül – Magyarország kiáll a magyarokért
