Ha erősek akarunk lenni az Európai Unióban, akkor pártszinten is erősnek kell lenni, olyan párttá kellene fejlődni a Fidesznek, mint amilyen a Kereszténydemokrata Unió Németországban – fogalmazott a Magyar Rádiónak adott interjúban Orbán Viktor. A volt kormányfő szerint az a kérdés, a Fidesz tagjaiban van-e önbizalom és hit ahhoz, hogy belevágjanak a pártjuk ilyen nagy arányú átalakításába. – Ha igen – ez kiderül egy hónapon belül – akkor szerintem érdemes ezt a kísérletet véghezvinni. Ellenkező esetben maradunk a mostani működési forma mellett, de akkor szerényebb célokat kell kitűznünk – hangsúlyozta a politikus. Arról is szólt: a polgári körök és a Fidesz sohasem lesznek azonosak egymással, az előbbiben éppen az a jó, hogy ott olyan habitusú, életfelfogású emberek is közéleti cselekvést találhatnak maguknak, akik nem szeretnének pártok keretei közé lépni – fejtette ki a volt kormányfő.
– Nem parlamenti képviselőként, hanem egyszerűen csak családapaként azt várom el a mindenkori magyar államtól, a kormánytól és a parlamenttől, sőt mi több, még a köztársasági elnöktől is, hogy mondassék ki: olyan ember, aki az iskolában a gyermekeinknek kábítószert ad át, az büntetlen nem maradhat – hangsúlyozta.
A Fidesz átalakításának és az Orbán Viktor által meghirdetett kereszténydemokrata unió létrehozásának esélyeit, annak hatékonyságát és a lehetséges következményeket elemezte lapunknak Fricz Tamás és Török Gábor politológus.</b
FRICZ TAMÁS Nehéz, szívós munkát igényel a Fidesz vezetőitől a volt miniszterelnök által meghirdetett nagyívű átalakítás, nem lesz „királyi út”, de jó esély van a sikerre – értékelte Orbán Viktor elképzeléseit Fricz Tamás politológus. Emlékeztetett arra: ősz óta „benne van a levegőben” a változtatás szükségessége, egy uniópárt vagy lazább pártszövetség létrehozása. Úgy véli, első lépésben az utóbbi valósulhat meg, hiszen időt kell hagyni a kisebb jobbközép pártoknak, csak fokozatosan valósulhat meg a végső cél, az egységes néppárt. Fricz Tamás valószínűnek tartja, hogy ebből kimarad az MDF, sőt egyes hírek arra utalnak: a demokrata fórum megpróbálja magához csatlakoztatni a KDNP-t, és így konkurenciát jelenthet a Fidesznek. Ugyanakkor hangsúlyozta: a Fidesznek sokkal nagyobb az integráló ereje, és ezt az újjászerveződő kereszténydemokrata párt vezetői is így gondolják. Orbán Viktor kedden elhangzott szavaiból – a „jobbközépre” vonatkozó utalásából – arra lehet következtetni, hogy a Fidesz nemcsak szervezetileg alakul át, hanem nyitni készül a mérsékelt, úgynevezett centrumszavazók és a bizonytalanok felé, így a lehető legszélesebb bázis megszólítására törekszik – fejtette ki Fricz Tamás. A polgári körök szerepéről szólva úgy fogalmazott: a jobboldal különböző irányvonalait képviselő, határozottan értékelvű embereket magában foglaló mozgalom megfelelő társadalmi bázist biztosíthat az új néppártnak, és részben a politikus-utánpótlás képzésre is alkalmas.
TÖRÖK GÁBOR Minden pártnak szüksége van a változtatásra egy választási vereség után, valami újat kell nyújtania ahhoz, hogy „érdekessé váljon a közvélemény számára”. Ez megnyilvánulhat személycserékben vagy a szervezeti forma átalakításában, a Fidesz ez utóbbit választotta – fogalmazott Török Gábor politológus. Szerinte ez kommunikációs szempontból biztosan hatásos lesz, azt a kérdést azonban nehezebb megválaszolni, hogy politikailag hasznos lesz-e. A siker és a bukás lehetősége egyaránt benne van, attól függően, hogy a Orbán Viktornak sikerül-e elfogadtatnia elképzeléseit pártjában, illetve potenciális szövetségeseivel – tette hozzá Török Gábor. Negatív példaként említette Lengyelországot, ahol a jobboldal az egységesülés után nem sokkal széthullott, és az integráló párt gyakorlatilag eltűnt a politikai közéletből. Utalt arra: a magyar jobboldal esetében nagyobb esély van a sikerre, hiszen a Fidesz vezetői mindig is egységes csapatként működtek, nem valószínű, hogy kudarc esetén széthúzás indulna meg a pártban. Fontosnak nevezte, hogy a szervezeti átalakulás együtt járjon egyfajta stílusváltással, „más témákról másképpen kell beszélni, mint eddig”, új választói rétegeket is meg kell szólítani. Az egységes néppárt létrehozásának kulcsa az, hogy a kisebb jobboldali pártok érezzék az erőt és lássák a sikert, akkor ugyanis csatlakoznak a Fideszhez, ellenkező esetben önálló utakat keresnek. A Fidesznek egyértelművé kell tenni, hogy „ki az úr a háznál” – fejtette ki.
Sulyok Tamás: Kárpátalja nincs egyedül – Magyarország kiáll a magyarokért
