A jegybank első embere leszögezte: komolytalannak tartja a lemondására irányuló felszólításokat. Rámutatott: nem a Magyar Nemzeti Bank „csinálja” az erős forintot, hanem a piac. Azt, hogy az Európai Unióhoz közeledve a forint egyre erősebb lesz, tudni lehetett régebben is, ugyanez a folyamat zajlik le több, csatlakozásra váró országban. Az elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy a jegybank nem egyes érdekcsoportokért tevékenykedik, hanem az egész ország érdekében, és az infláció leszorítása az egész magyar társadalom érdekét szolgálja.
Az idei évről Járai kifejtette: nehéz a helyzet az idei inflációs cél betartását illetően, hiszen úgy tűnik, hogy 2002-höz hasonlóan erős marad az inflációs nyomás. Mindenesetre az MNB álláspontja az, hogy ha minden a tervezett szinten alakul – költségvetés, béremelések, világpiaci helyzet –, akkor betartható a 4,5 százalék alatti decemberi infláció. Az elnök szerint nem a forintárfolyam további erősítésével kellene harcolni az infláció ellen, hanem a költségvetési deficit és a bérkiáramlás kordában tartásával, és ha ez bekövetkezik, az alacsonyabb infláció eléréséhez nincs is szükség erősebb forintra: tehát nem kell változtatni az árfolyamrendszeren ahhoz, hogy a sáv felső szélén lévő forinttal el lehessen érni az inflációs célt, még a 2004-re kitűzött 3,5 százalékot is.
Járai szerint Magyarországnak érdeke, hogy minél hamarabb csatlakozzon az eurózónához. Ebben az elnök szerint a jegybank egyetért a kormánnyal, hiszen az uniónak benyújtott előcsatlakozási programjában a kabinet is úgy fogalmaz, hogy olyan feltételeket kell teremteni a gazdaságban, amelyek lehetővé teszik az euró 2007-es bevezetését.
Interjú a 13. oldalon
Hajléktalanokat dolgoztattak, még csak ki sem fizették őket
