Státustörvény: gyűrűző vita

Élesedik a vita a státustörvény módosításáról. Mádl Ferenc köztársasági elnök független jogászok véleményét is kikérte arról a levélről, amelyet Günter Verheugen, az EU bővítési biztosa írt Medgyessy Péter miniszterelnöknek. A Külügyminisztérium köszönettel veszi, s ha megkapja, megvizsgálja a szakértői véleményt – mondta tegnapi budapesti tájékoztatóján a külügyi szóvivő.

2003. 01. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth Tamás ugyanakkor megjegyezte, a kedvezménytörvénynyel kapcsolatos államközi vita intézése a Külügyminisztérium feladata. A szóvivő utalt arra, hogy Mádl Ferenc maga is kiváló jogász és a nemzetközi jogi területen is jegyzett személyiség, így „érdeklődése érthető és természetes”. Arra is kitért, hogy a külügyi tárca szívesen vesz minden véleményt a kedvezménytörvénnyel összefüggő nemzetközi jogi elemzéshez.
Martonyi János volt külügyminiszter tegnapi lapszámunkban megjelent interjújában a Verheugen-levéllel kapcsolatban elmondta: a levélhez csatolt melléklet tartalmával nem ért egyet, mivel egyszerűsítő, szelektíven idéz, és megalapozatlan. „Ami a közösségi jog és a kedvezménytörvény viszonyát illeti, ezt már akkor megoldottuk, amikor kimondtuk, hogy az előbbinek elsőbbsége van. S ha ez a kérdés konkrétan fölmerül, akkor sem az Európai Bizottság jogi szolgálatának kell azt eldöntenie, hiszen csak az Európai Bíróság mondhatja ki a végső szót ebben a kérdésben: hogy ez vagy az a rendelkezés kompatibilis-e, avagy nem” – fogalmazott az exkülügyminiszter. Hozzátette, véleménye szerint a kedvezménytörvény rendelkezéseinek többsége összeegyeztethető a közösségi joggal. A legnagyobb gondnak ugyanakkor azt tartotta, hogy ebben a kérdésben rendkívüli bizonytalanság érzékelhető a magyar külpolitikában. Nem tudjuk, mit akarunk, a törvényt megvédeni, vagy az előző kormány hibáit minél látványosabban bemutatni és alátámasztani – hangsúlyozta.
Bársony András külügyi államtitkár az Info rádiónak nyilatkozva tegnap elmondta: nem azt kell keresni a bővítési biztos levelében, mi az, amivel esetleg szembefordulhatunk, hanem azt, hogy a törvény jogharmonizációs szempontból vitathatatlan legyen. „A felelősség a magyar kormányé és nem a független jogászoké” – szögezte le Bársony. Hozzátette: a jogi értelmezések közötti vitát az dönti el, aki olyan helyzetben van, hogy a jogértelmezést jogerőre is emelje. E tekintetben pedig nem egyforma az EU és a magyar kormány pozíciója – fogalmazott az államtitkár.
Tóth Tamás külügyi szóvivő tegnapi tájékoztatóján kiemelte: a magyar külügyminiszter változatlanul kész találkozni szlovák kollégájával a kedvezménytörvény ügyében, egy magyar–szlovák kormányközi kisebbségi vegyes bizottsági ülés nem helyettesítheti a kétoldalú találkozót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.