Törvény kenőpénzért

2003. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap megkezdte munkáját az a parlamenti vizsgálóbizottság, amely az utóbbi évek legnagyobb lengyel korrupciós botrányának körülményeit hivatott felderíteni. A kiszámíthatatlan következményekkel fenyegető, az egykori amerikai Watergate-botrány mintájára a sajtóban Rywingate-nek keresztelt ügyben már meghallgatta az érintetteket az ügyészség is, s a kulcsfigurának számító Lew Rywin ellen „pénzes protekció” címén vádat emelnek.
Az ügyet a liberális Gazeta Wyborcza hozta nyilvánosságra. Az írás szerint Lew Rywin orosz származású médiamágnás, filmproducer, a Canal+ digitális televízió és a Heritage Films cég tulajdonosa tavaly július végén felajánlotta a Gazeta kiadójának, az Agora Rt.-nek, hogy 17,5 millió dollár kenőpénz fejében elintézi a rádió- és televíziótörvénynek a médiacsoport számára kedvező módosítását. Így az Agora vásárolhatná meg a Polsat kereskedelmi televíziót. (A rádió- és televíziótörvény éppen tavaly júliusban a szejm elé beterjesztett módosításával egyébként lehetetlenné válna, hogy országos napilap televíziós csatornát vásárolhasson, amely előírás éppen az Agora érdekeit sérti, hiszen megakadályozná régi törekvése megvalósulását, a Polsat megvásárlását.) Rywin azt kérte, hogy cserében alkalmazzák a Polsatnál, a Gazeta pedig ne tegyen közzé a miniszterelnököt és a baloldalt bíráló cikkeket. Közölte még, hogy Leszek Miller kormányfő megbízásából jár el, s a kért pénzt a kormányzó Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) céljaira fogják felhasználni. Az ajánlatot Adam Michniknek, a Gazeta főszerkesztőjének is megismételte, aki a producer tudta nélkül a beszélgetést magnóra vette, majd értesítette a miniszterelnököt. Miller cáfolta és légből kapottnak minősítette az egész ügyet, s közölte Michnikkel, hogy semmiféle közvetítésre nem kérte Rywint. Ezután – még júliusban – hármas találkozót tartottak a miniszterelnöki hivatalban Miller, Michnik és Rywin között.
Úgy hírlik azonban, Rywin tevékenysége egy nagyobb vállalkozás része lett volna, amelynek során a baloldal egy nagy médiakonszern létrehozására tett kísérletet. Lett volna ebben saját televízió (esetleg a közszolgálati televízió második csatornájának privatizációjával), egy új baloldali napilap és egyéb médiaeszközök, amelyek a piacon megvásárolhatók.
A homályos és zavaros ügy mindazonáltal súlyos kérdéseket vetett fel. Miért várt a Gazeta fél évet a nyilvánosságra hozatallal? További kérdés, hogy miért nem értesítette Michnik az ügyészséget? Sokan feszegetik a miniszterelnök felelősségét is, aki szintén már fél éve tudott a dologról, de nem kezdeményezett eljárást. Mások, így a Newsweek Polska kommentárjában sajnálkozva állapítja meg, ha a lengyel közélet különbözik még valamiben a teljesen korrumpálódott ukrajnai vagy oroszországi politika színpadától, az talán csak a sajtó szabadsága. A lapok megírják a sorozatos botrányokat, sőt a bűnösök olykor még az igazságszolgáltatás kezére is jutnak. De már a sajtószabadságot is veszély fenyegeti. Politikai nyomás nehezedik a gyengébb médiumokra. Kísérletek történnek a sajtó erejének korlátozására a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény módosítása révén.

Látványos generációváltás. „Mozgalmas korban élünk, s erre van egy régi kínai átok, mondván, élj te csak ilyen mozgalmas, változó időben!” – kommentálta a legutóbbi hónapok sajtóval kapcsolatos botrányait Longin Pastusiak, a lengyel szenátus elnöke. Az egykor maga is újságírónak készülő, ma Varsóban e tárgyat tanító politikus megjegyezte, Lengyelországban sehol olyan mérvű generációváltás nem zajlott le, mint éppen a sajtóban. Ennek egyik hatása, hogy a fiatalok a szenzációkat, a konfliktusokat keresik. E hozzáállás szerinte nem éppen rossz, a publicisztika mélyebb tudást, olvasottságot feltételező műfaja azonban mindenképpen megszenvedi. Pastusiak szerint ugyanakkor egyértelműen pozitív hozadéka e váltásnak a lengyel sajtóban markánsan megjelenő sokszínűség, pluralizmus. A sajtó és a hatalom viszonyát érintve Kwasniewski elnök egy intelmét idézte: „Egy újságíróval veszekedni olyan, mintha a műtőasztalon tenné ezt az ember a sebésszel.” (S. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.