Veszélyek a megosztott félszigeten

Míg a világ az iraki háborús készülődésre figyel, a Koreai-félszigeten zajló események korántsem váltanak ki hasonló visszhangot. Noha a phenjani rezsim döntése, miszerint újjáéleszti nukleáris programját, önmagában még nem jelent háborút, a konfliktus veszélye nem elhanyagolható.

2003. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkerekedett szemek figyelték világszerte, amint 1998 nyarán Észak-Korea kipróbálta új háromfokozatú rakétáját, amely – ha a kísérlet sikeres – az interkontinentális hordozóeszközökkel bíró hatalmak sorába emelhette volna az országot. A Taepodong nevű rakéta azonban – miután elhaladt Japán fölött – a Csendes-óceánba hullott, s ezzel időlegesen szertefoszlottak azok a phenjani álmok, hogy egy apró, néhány tucat kilogrammos műhold föld körüli pályára történt állítása címén tartsanak erődemonstrációt.
Észak-Korea azonban távolról sem csak a nagy hatótávolságú hordozóeszközökre és az ezek harci részét képező tömegpusztító fegyverekre koncentrál. Sőt, az amerikai hadvezetésnek elsősorban nem ezek miatt vannak álmatlan éjszakái. Jobban tartanak a hagyományos, de óriási tömegben rendelkezésre álló erőktől, amelyek jelentős százalékban (60%) a demilitarizált övezettől nem messze (legfeljebb 100 kilométerre), ugrásra készen várakoznak. Phenjan becslések szerint legalább egymillió embert tart fegyverben, s ennek 90 százaléka a szárazföldi haderőben szolgál. A rengeteg katona óriási számban rendelkezésre álló, igaz, primitív technológiájú, elavult fegyverrel van felszerelve. A fenyegetés legfontosabb eszköze mintegy tizenegyezer tüzérségi eszköz, amelyek maximálisan 30-40 kilométeres mélységben minden előzetes figyelmeztetés nélkül lövedékekkel képesek elárasztani Dél-Korea sűrűn lakott területeit. Ez a tüzérségi előkészítés minden létező ellenállást képes rövid távon semlegesíteni, így semmi sem akadályozhatja meg, hogy az észak-koreai erők mobil csapatai (mintegy 3000 harckocsi, 2500 páncélozott szállítójármű) akár jelentős mélységben behatoljon Dél-Koreába. Csak a néhány nap múlva beérkező erősítésekkel együtt tudnák megállítani az előrenyomulást.
Az észak-koreai légierő alárendelt szerepet játszana a konfliktusban, és ahogy az Oszanban állomásozó amerikai vadászrepülő ezred parancsnoka egy interjúban kifejtette: „arra számítunk, hogy az első nap végére számos ászt avatunk”. Lidérces álmaikban nem is a néhány száz, javarészt elavult MiG szerepel, hanem meglepő módon a kétfedeles, 160 km/h-val ballagó An–2-es szállítógép. Ezek ugyanis éjjel, alacsonyan, diverzánsok százait juttathatják délre, felforgatva az amerikaiak és a dél-koreiak ellenállását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.