A kormány fukarul bánik az agráriummal

A szükségesnél jóval kevesebb pénzből kell elővarázsolnia az agrártárcának az uniós források, támogatások eléréséhez, illetve lehívásához szükséges intézményrendszert, amelynek kiépítése óriási lemaradásban van. Az FVM az év végére képes lesz a kifizetőügynökséget és a határállomásokat kiépíteni, de forráshiányokkal kell szembenéznie például a termelők uniós felkészítésének kérdésében és az élelmiszer-biztonsági hivatal létrehozásánál.

Nagy Ottó
2003. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múlt hét pénteken 2,7 milliárd forintos forrást kapott az Európai Uniótól az agrár-intézményrendszer fejlesztésére a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM). A pénzre égető szüksége van az agrártárcának, mert – mint korábban megírtuk – az uniós kifizetésekhez szükséges intézményrendszer kiépítése óriási csúszásban van. A kialakult állapotokról Medgyessy Péter miniszterelnök beszámoltatta Németh Imre agrárminisztert.
Az agrártárca az idén közel 19 milliárd forintot igényelt az intézményrendszer kiépítésére, de csak 4,9 milliárd forintot kapott. Ekkora összegből kellene megoldania az FVM-nek az integrált irányítási és ellenőrzési rendszer mellett például a kifizetőügynökség létrehozását, az élelmiszer-biztonsági hivatal felállítását, valamint az állat- és növény-egészségügyi határállomások kiépítését. Az EU-tól most elnyert 2,7 milliárd forint sem csak és kizárólag a rendszerkiépítésre használható fel, hanem az egész intézményrendszer létrehozására. E forrás elnyerésének pikantériája, hogy csak azért kaphattuk meg, mert az EU kikötötte: január végéig meg kell hoznunk a szükséges jogszabályi intézkedéseket a rendszer kialakításáról. Az ezt célzó rendelet végül időben megszületett, de kormányzati körökből úgy értesültünk, hogy az agrártárca kritikával illeti, mert alig tükrözi szakmai álláspontját, és csak a munka folytatásának feltételeit teremti meg. Az FVM szerint a rendeletben nem az intézmények kiépítésének szakmai szempontjai, hanem egyes tárcaérdekek érvényesülnek, ezért az agrárminiszter szabadabb kezet is kért a miniszterelnöktől.
Lapunknak Németh Imre korábban úgy nyilatkozott, hogy szeptemberre elképzelhető a lemaradás behozása, de utána még mindig számolni kell a hat hónapos akkreditációval. Értesüléseink szerint a tárca úgy kalkulál, hogy egy másfél milliárdos tartalékból, a 4,9 milliárdos költségvetési előirányzattal és egy megpályázott 4,5 milliárdos PHARE-projekttel a kifizetőügynökség és a határállomások kiépítése finanszírozható. Ugyanakkor a szakminisztérium forráshiánnyal számol a termelők uniós felkészítésénél, valamint az élelmiszer-biztonsági hivatal és a belső növény- és állat-egészségügyi feltételek megteremtése esetében.
Ha nem sikerül időben létrehozni a szükséges intézményeket, akkor az egyszerűsített támogatási rendszert alkalmazná az FVM. Szakértők szerint viszont, ha az egyszerűsített támogatási rendszeren keresztül kell lehívnunk az uniós pénzeket, akkor a közvetlen támogatások csökkennek; helyettük pályázatos és önrészt igénylő strukturális forrásokhoz juthatunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.