Bizalmi feladatot kapott a kormánytól Ron Werber

A parlament tegnapi ülésén több képviselő, köztük kormánypárti is, szóvá tette, hogy az elmúlt hetekben a rendőrség számos tüntetés megrendezését tiltotta meg. Az ellenzék firtatta Ron Werber kormányzati megbízásának körülményeit.

2003. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Font Sándor (MDF) példátlannak nevezte azonnali kérdésében, hogy a gazdasági minisztérium két hónapon belül előbb megszüntette, majd több mint a duplájára emelte az ammóniumnitrát műtrágya vámpótlékát. Csillag István gazdasági miniszter bejelentette: a magas vámpótlékot azonnali hatállyal megszüntetik, és kivizsgálják, hogy ki milyen módon jutott haszonhoz. Répássy Róbert arra kért választ a kancelláriaminisztertől, hogy miért éppen Ron Werbert, az MSZP kampánytanácsadóját bízták meg annak a tanulmánynak az elkészítésével, amelyért tízezer dollárt fizettek ki neki közpénzből. A képviselő szerint legalább három pályázatot be kellett volna kérnie a MeH-nek. Kiss Elemér kancelláriaminiszter kijelentette: a közbeszerzési törvény előírásai nem teszik szükségessé pályázat bekérését ilyen összegű megbízásnál, egyébként pedig a Werberrel kötött megállapodás alapja a bizalmi viszony volt.
– Az a hatalom, amely békés bekiabálókkal vagy csendes emlékezőkkel szemben a rendőrséget veti be, nem csupán antidemokratikus, hanem fél a szavak erejétől – mondta felszólalásában Szájer József (Fidesz). A politikus egy híradására hivatkozva közölte: idén több tüntetést tiltott be a rendőrség, mint tavaly. Kuncze Gábor (SZDSZ) ugyancsak a nem engedélyezett tüntetések miatt szólalt fel. Lamperth Mónika belügyminiszter válaszában hangsúlyozta: a Civilek a Békéért nevű szervezet a rendőrséggel folytatott tárgyalások nyomán február 15-én megtarthatja demonstrációját. Fónagy János (Fidesz) úgy vélte: az egész magyar acélipar kilátástalan helyzetben van; több mint 200 ezer ember megélhetése függ az acélgyártóktól. Csillag István elmondta: az uniós tárgyalások nyomán 2006-ig támogathatják az acélipari szerkezetváltást.
A T. Ház tárgyalta, de nem szavazott a nemzetőrség létrehozásának visszavonásáról szóló határozati javaslatról. Az ellenzéki képviselők a Nemzetőrség felállítása mellett, a kormánypárti honatyák ellene érveltek. Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára a határozati javaslat indoklásaként elmondta: a tárca vizsgálatai azt mutatják, hogy a Nemzetőrség létrehozásával elérendő célok előnyösebben valósíthatók meg az önkéntes tartalékos rendszer részeként. Simicskó István (Fidesz) emlékeztetett: a honvédség reformjáról 2000-ben 95 százalékos többséggel döntött a parlament, s ebben szerepelt, hogy meg kell vizsgálni a Nemzetőrség felállításának lehetőségét. Példátlannak nevezte, hogy egy tárca egy parlamenti határozat végrehajtása helyett annak hatályon kívül helyezésére tesz javaslatot. Hozzáfűzte: Juhász Ferenc miniszterjelölti meghallgatásán ennek ellenkezőjét ígérte. Bejelentette: módosító indítványt nyújtott be, amely a hatályon kívül helyezés dátumát 2050. december 31-re változtatná.
A házelnök javaslatára az Országgyűlés tegnap hetenkénti ülésezési rendet fogadott el. Elkezdték az országos területrendezési tervről, az agrárpiaci rendtartásról és egyebek mellett a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló javaslatok általános vitáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.