A termékdíj-fizetési mentesség megszüntetését Orosz Sándor szocialista képviselő javasolta. A jogszabályok szerint ugyanis a csomagolóanyagokat kibocsátó, de vissza nem gyűjtő cégek választhatnak: a törvényben előírt kötelezettséget termékdíjfizetés ellenében tudják le, vagy a visszagyűjtéssel licencdíj fizetése mellett megbízzák az Öko-Pannon Kht.-t, mentesülve egyszerre a termékdíj megfizetése alól is.
Az indítványt, amellyel a környezetvédők egyetértettek, a parlament tavaly december 18-án megszavazta. Csakhogy a költségvetés végső szavazása előtt a Pénzügyminisztérium a már elfogadott szöveget megváltoztatta annak érdekében, hogy a díjfizetés alóli mentesség ne szűnjön meg. Ezt később a T. Ház is jóváhagyta.
Bödecs Barnabás, a Humusz munkatársa mindezt felháborítónak nevezte. Szomorú ténynek minősítette egyben, hogy e módosításra a szakminisztérium nem figyelt fel. Szilágyi László, a Humusz másik képviselője úgy fogalmazott: a legnagyobb hulladéktermelőknek sikerült olyan szabályozást elfogadtatniuk, amely egyedül az ő elképzeléseiket tükrözi.
A javarészt csomagolóipari cégek által életre hívott Öko-Pannon Kht. eközben arról számolt be, hogy az idén 150-200 ezer tonna csomagolási hulladék begyűjtését, illetve hasznosítását tervezik, amelyért a velük kapcsolatban álló cégektől – jelenleg 165 szerződéses vállalattól –1,3-1,6 milliárd forint licencdíjra számítanak. Állításuk szerint a bevételből 1,1 milliárd forintot begyűjtésre és újrahasznosításra fordítanak, 150 millió forintot pedig marketingre. A Öko-Pannon Kht. a licencdíj fejében átvállalt kötelezettséget ipari és lakossági szelektív hulladékgyűjtéssel tudja le. A cég reményei szerint az év végére további 11 település lép be a rendszerükbe, ezzel közel egymillió lakos kapcsolódhat be a programba. 2005-re már az ország 3,5-4 millió lakosának szemetét hasznosítanák újra. A fővárosban azonban csak jövőre indulhat a szelektív gyűjtés.
Az EU-ban érvényes jogszabályokhoz alkalmazkodó hazai hulladéktörvénynek megfelelően 2005-re az öszszes csomagolóanyag-hulladék 50 százalékát vissza kell forgatni, méghozzá legalább 25 százalékát anyagában hasznosítva, s ez utóbbi aránynak minden egyes fajtából el kell érnie legalább a 15 százalékot.
Ciprus lángokba borult, többen meghaltak + videó
