Az EU 68 millió lakója (az összlakosság 18 százaléka) él jelenleg elmaradottnak minősülő térségben, ahol az egy főre jutó nemzeti össztermék nem éri el az uniós átlag 75 százalékát. A bővítés után majdnem kétszer ennyien, 116 millióan kerülnek ebbe a helyzetbe (ez az unió majdani összlakossága 25 százalékának felel meg). Mint a Bruxinfo utal rá: a jövedelemkülönbségek a leggazdagabb régiók felső tíz százalékában és a legszegényebb térségek alsó tíz százalékában élők között emelkednek majd a mostani duplájára. Tíz, jövedelemszintje alapján hátrányos helyzetű EU-polgár közül hat az új tagállamokban lakik majd. Az unió strukturális és kohéziós politikái keretében folyósított támogatások kétharmada egyébként éppen ezeknek a térségeknek jut. Michel Barnier, az Európai Bizottság regionális ügyekért felelős biztosa úgy vélekedett: a csatlakozó tíz ország számára jelenleg az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy jól használják fel az uniós támogatásokat. A legnagyobb nehézséget a megfelelő igazgatási feltételek megteremtése jelenti. Barnier szerint az uniós tagok pillanatnyilag éves GDP-jük 0,32 százalékát fordítják ténylegesen az elmaradt régiók felzárkóztatására, a 2007-ben kezdődő új költségvetési időszakban azonban ezt az arányt 0,45 százalékra kell majd növelni.
Az Európai Bizottság szerint a bővítés után a tagokat – az egy főre jutó GDP alapján – három csoportba lehet majd sorolni. Az elsőbe kerülnek Ciprus és Szlovénia kivételével az újonnan csatlakozók. Ezek jövedelemszintje az uniós átlag 42 százalékát teszi ki. (Ebbe a csoportba tartozik majd a teljes EU-lakosság 21 százaléka.) A második kategóriába kerül Ciprus, Szlovénia, Spanyolország, Portugália és Írország, a harmadik csoportot pedig azon tizenkét jelenlegi EU-tag „gazdagítja”, amelyek GDP-je 11 százalékkal haladja meg az uniós átlagot.
Brüsszel egyébként speciális segélyt tervez azoknak a régióknak, melyek 2007 után elesnek a támogatástól. Jelenleg 48 térség jogosult a segítségre, számuk a következő költségvetési időszaktől várhatóan harmincra csökken majd. A kiesők között van a németországi Brandenburg, Mecklenburg–Elő-Pomeránia, Türingia, Drezda, Halle és Magdeburg, az ausztriai Burgenland, a finnországi Ita-Suomi, a spanyol Asztúria, Murcia és Ceuta y Melilla, az olaszországi Basilicata, a portugál Madeira, a belga Hainaut és Namur, valamint a brit Merseyside, Nyugat-Wales és Dél-Yorkshire.
Napi keresztrejtvény
