Tizenhat halálos áldozata van az ebolának, amelynek vírusa újra megjelent Kongó-Brazzaville északi részén – jelentette a BBC. A hatóságok fékezhetetlen járványtól tartanak. Joseph Mboussa egészségügyi miniszter a BBC-nek elmondta: a tizenhat haláleset alig egy hónap alatt történt, két faluban.
A szakértők számoltak a járvány kitörésének lehetőségével, mert az érintett régióban élő gorillacsapat tagjainak nyolcvan százaléka már korábban elhullott az ebolavírustól. Tudható volt, hogy azok az emberek is megbetegedtek, akik a fertőzött állatok húsát fogyasztották.
Mivel a falvak lakóit csaknem lehetetlen lebeszélni a „bozóthús” fogyasztásáról, a kilátások elég komorak. Joseph Mboussa szerint az is gond, hogy a kongói falvakban a temetési szertartás része a halottak megmosdatása. Az ebola áldozatait is tisztán adják át a földnek, márpedig ez a kór az influenzához hasonló könnyedséggel terjed, még a bőrfelületek futólagos érintkezése is továbbadhatja a vírust.
A felvilágosító kampány csak szerdán kezdődhetett meg; a minisztérium szakértőiből szervezett mentőcsapat eddig nem tudott a betegségtől sújtott területre jutni, a szükséges anyagiak és a benzinhiány miatt. Munkájukat segítik az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) helyi képviselői is.
Néhány évvel ezelőtt a szomszédos Kongói Demokratikus Köztársaságban Mobutu elnök úgy vette elejét az ebola terjedésének, hogy a fertőzéssel sújtott falu lakosságát karanténba zárta. A járványt így sikerült megfékezni, ám a magára hagyott falu minden lakója meghalt. Most Mboussa is arra kérte a két érintett falu lakóit, hogy ne távolodjanak el otthonuktól, de hozzátette: megteszik értük, amit lehet.
Az általános vérzést és az esetek kétharmad részében halált okozó ebolavírus 1976-ban tűnt fel először Közép-Afrikában, és máig sincs ellenszere.
Szijjártó Péter: Brüsszel nagyon rossz irányba megy
