Én nem tudom...

Kristóf Attila
2003. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, miféle bölcsesség divatos manapság. Egyáltalán mi az, amit bölcsességnek nevezhetünk? Ha körülnézünk, azt látjuk, hogy rengeteg okos ember nyüzsög mai világunkban, aki tudja, mitől döglik a légy. A „dörzsöltek” sokaságából néhány úgy viselkedik, mintha bölcs lenne, s elfogulatlanul, részrehajlás nélkül használná az eszét.
Mivel a gondolat önmagában nem tanulmányozható, korunk bölcsei verbálisan jelenítik meg igazságaikat. Legtöbbször a tévé képernyőjén láthatjuk-hallhatjuk őket; van közöttük prófétára emlékeztető, akinek nem csupán beszéde ékes, hanem a bölcsességet külsejében is megtestesíti. Manapság „elemzőnek”, „szakértőnek”, netán „kommentátornak” hívják az ilyet, feladata azonban prófétikus: korunk és társadalmunk jelenségeit szemléli és méltatja, aktuális hatalmasságainak gondolatait, szavait, cselekedeteit mérlegeli oly módon, mintha ő maga e hatalmasságoktól sem így, sem úgy nem függene.
A Bölcsek könyvében áll ez a mondás: „Csak a bölcset fedd meg, az majd szeret érte.”
Azt kell hinnünk, az ilyen szerető-bölcs ritka szerzet. Éppen ezért könnyen követhető a jó tanács: prófétáink nem feddnek meg senkit a hatalmasok közül, belátván, hogy szeretetet nem kaphatnak érte.
Megfigyelhető, hogy az elektronikus bölcsek jelenleg szívesen bírálják azokat, akik legutóbb nem nyerték el a választók többségének kegyét. Például Orbán Viktor szerető és türelmes szívét nap nap után próbára teszik. Az ő esetében a haladó liberális kinyilatkoztatók nem ismernek tréfát és mértéket, feddés feddést követ, míg Medgyessy Pétert részükről nem éri gáncs. Az ATV-ben minap négy szakértő bölcs már-már sámánszinten, a forint le- és felértékelése körül összeesküvést szimatolt. Juszt, Avar, Mészáros, Bolgár közös erőfeszítéssel kisütötte, hogy Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke valamely ördögi terv részeseként, tudatos rosszindulattal arra játszik, hogy Orbán próféciáját, miszerint káosz uralja el a magyar közgazdaságot, beteljesítse.
Eddig – legalábbis én úgy értesültem róla – a különböző (banki, nemzetközi és egyéb) összeesküvés-elméletek jobboldali elmékben fogantak, s sosem vallottak túl nagy elmeélre. Most pedig négy haladó bölcs a baloldalról áll elő ilyen teóriával avégből, hogy a közel egy éve leváltott jobbközép kormányon rúghasson egyet. És biztosak lehetünk benne, hogy nem az utolsót.
Ha komolyan vesszük az intelmet, hogy „csak a bölcset fedd meg, az majd szeret érte”, akkor a fenti eljárás arra utal, hogy a derék Juszték Orbánt bölcsnek tekintik, aki mindhalálig örvend a kritikának, így aztán jó szívvel veszi az egész mészárosmunkát, amit a magyar kormánypárti sajtó manapság művel.
Ez a mészárosmunka a sunyi tárgyilagosság és bölcsesség tudatában jelenik meg. Hat, alkot, gyarapít. A haza máris fényre derült.
A Magyar Nemzet ezek szerint nem jár el bölcsen, amikor számos alkalommal bírálja a jelenlegi miniszterelnököt. Ugyanis ő szemmelláthatólag nem az a fajta, aki szereti és keblére öleli „megfeddőit”. Az ő szíve a közeljövőben aligha melegszik fel lapunk iránt. Bár fent említett Juszték azt vetik a szemére – náluk ez a bírálat –, hogy folyton nagylelkű gesztusokat tesz a „másik oldal” felé, amit az természetesen nem viszonoz.
Én most viszonzok valamit: kijelentem, hogy négy ATV-s médiabölcsünk – kormánybérencként – kitűnően, nagy leleménynyel látja el nem szigorúan titkos feladatát.
Hogy ezért dicséret illeti-e őket, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.