Úgy néz ki, mint a területi képviselő autója, de versenypályán van igazán elemében – Ford Focus ST Azura Edition teszt

Egy korszakot zár le a Fordnál a 280 lóerős Focus ST búcsúszériája, amelynél méltóbb búcsút nehéz elképzelni.

2025. 07. 27. 13:32
Fotó: Stefler Balázs/Autó-Motor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ford Focusnak már az első, 1998-ban megjelent nemzedéke is olyan ügyesen hangolt, igényes konstrukciójú (hátul is független) futóművel, valamint precíz és életteli kormányzással rendelkezett, hogy 

szinte könyörgött egy jó motorért, amellyel rendesen ki lehet aknázni a képességeit.

Nos, a Ford sokáig váratta a rajongókat, de aztán 2002-ben bemutatta a Focus ST változatot, amely nemcsak 39 lóerővel volt erősebb a korábbi csúcsváltozatnál, hanem feszesebb felfüggesztésével még ügyesebben is mozgott. 

Ford Focus ST
A 2021-es ráncfelvarrás a legkönnyebben az átszabott orr-részről ismerhető fel
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Aztán még abban az évben megjelent a turbómotoros RS is, de az magas árával és limitált darabszámával szinte elérhetetlen volt a földi halandóknak. A Focus első három generációjából rendre készült puhább ST és radikálisabb, kompromisszummentesebb RS sportváltozat is, viszont a 2018-ban megjelent utolsó, negyedik nemzedékből már csak az ST valósult meg. Vélhetően a magas CO2-kibocsátással járó tetemes bírságok miatt mellőzték ezúttal a negyedik RS-t, pedig jó lett volna megtudni, hogy mit talál ki a Ford a nyomatékvektorozó, driftelésre is lehetőséget adó összkerékhajtás és a 350 lóerős motor után.

Ford Focus ST
Méretes a hátsó szárny és a diffúzor is, a hátsó ablakok sötétítettek
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Ha már nem lehetett RS az aktuális Focusból, a Ford azzal igyekezett kárpótolni a rajongókat, hogy az új ST-be a régi RS-ből és a Mustangból ismert 2,3 literes turbómotor „lebutított” változatát tette, amely teljesítményben ugyan csak a kategória átlagának alsó felét (280 lóerő) hozza, nyomatékban (420 Nm) viszont az etalonnak tartott Honda Civic Type R szintjén van. 

Nem csak az erős motor jelzi, hogy ezt az ST-t hegyesebbnek szánta a Ford az elődöknél:

a Focus ST-k történetében először végre önzáró differenciálmű is segíti a jelentős motorerő útra vitelét, és az adaptív lengéscsillapítókért sem kérnek felárat. Sőt, a „Teljesítmény csomag” megvásárlásával gázfröccs-automatika (előny: simább visszaváltások, a hajtáslánc kisebb terhelése), rajtautomatika és versenypálya-üzemmód is kerülhet a legizmosabb mai Focusba.

Versenypályára felkészítve

Ford Focus ST
363 mm-es tárcsákat szorítanak a négydugattyús Brembo féknyergek, a könnyített felni 19 colos
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Azonban még ez sem volt elég, hogy felvegye a versenyt a kategória legjobbjaival, a Honda Civic Type R-rel, a Renault Mégane RS-sel és a Hyundai i30 N-nel, ezért 2021-ben a Ford egy különleges opciós csomagot készített azon vásárlók számára, akik még több teljesítményt akarnak ST-jüktől, gyakran fordulnak meg versenypályán, és nem riadnak meg attól sem, hogy a lengéscsillapítókat manuálisan, speciális szerszámokkal állítgassák, hangolják a saját ízlésükre. Ez lett a „Versenypálya csomag”, amely a motorsportból ismert, jó nevű KW cég állítható gátlóit (12 fokozatban állítható a be- és 16 fokozatban a kirugózási keménység), 10 százalékkal könnyebb 19 colos felniket, versenypályára optimalizált Pirelli P Zero Corsa abroncsokat, 50 százalékkal feszesebb rugókat, 10 mm-es ültetést (amelyhez manuálisan további 15 mm adható), és 330 helyett 363 mm átmérőjű első féktárcsákat (négydugattyús Brembo féknyergekkel) tartalmaz.

Ford Focus ST
A 2,7 méteres tengelytáv az egyik legnagyobb az alsó-középkategóriában
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

A 2021-ben érkezett Focus-ráncfelvarrás természetesen az ST-t is elérte, ekkor változott meg az orr-rész dizájnja, ekkor törölték a választékból a kétliteres dízelmotort, és ekkor cserélték le a Recaro sportüléseket a Ford Performance által tervezett darabokra. Utóbbiak nemcsak azért jobbak, mert kicsit lejjebb kerültek, és már a 80 kg feletti tömegű embereket sem szorítják satuként, hanem azért is, mert a hátat is jobban kímélik, amit a németországi Egészséges hát munkacsoport oklevele is elismer. Nem utolsósorban a digitális műszerfal, a 13,2 colos érintőképernyő (az újabb, könnyebben használható Sync 4 fedélzeti rendszerrel) is ekkor került be az ST-be.

Hogy néz ki?

Ford Focus ST
A Versenypálya csomag része a 10 mm-es ültetés is a normál Focus ST-hez képest, amit 25 mm-ig lehet fokozni
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Ha nem az ST Azura Edition egyetlen elérhető színében, a feltűnő azúrkékben pompázna a tesztautó, akkor alig lehetne megkülönböztetni egy mezei egyliteres motorú Focustól. Persze nagy, 19 colos kerekek vannak rajta, de azok feketék, ezért szinte láthatatlanok a kerékjáratokban, és az összképen a szintén fekete tető, tetőszárny, lökhárítóbetétek és tükörházak sem változtatnak érdemben. 

Ez nem azt jelenti, hogy a Focus ST rosszul néz ki, egyszerűen csak kevéssel ad többet az alapváltozatnál,

ami persze egyesek szemében inkább érték, mint hátrány, hiszen megvalósul a tökéletes meglepetésautó, azaz „sleeper” receptje. Már látszólag is nagyon stabilnak tűnik a Ford a széles nyomtáv, a hosszú tengelytáv és a viszonylag alacsony tető miatt, a sárvédők szépen domborodnak, az ajtók konvex és konkáv felületei izgalmasabbak, mint amit más kompakt autókon láthatunk.

Milyen belül?

Ford Focus ST
Sivár és ötlettelen a műszerfal, de jó minőségű. A kézi váltót flat-shiftre, azaz gázelvétel nélküli váltásokra is felkészítették
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Az összeszerelésbe és az anyagok többségének minőségébe nehéz belekötni, de az egyszerű műszerfalával a prémium szinttől azért elmarad a Focus belseje. Alig van eltérés attól, ami egy területi képviselőt fogadja a fehér dízel Focusában, ami kissé lehangoló a közel 18 milliós árcédula függvényében. Mindössze egy karbonhatású betét, alumínium váltógomb és pedálszett, valamint a vastag, lapított aljú sportkormány utal arra, hogy sportváltozattal van dolgunk. No meg a remek oldaltartású, elektromosan állítható sportülések, amelyek kihúzható combtámasszal és masszív oldaltámaszokkal rendelkeznek. 

Ford Focus ST
Saját tervezésű sportülésekre cserélte a régi, meglehetősen szűk Recarókat a Ford a modellfrissítés során
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Jó a vezetői pozíció, az ülés és a kormány széles tartományban állítható, csak a kuplungpedál van kissé jobbra az ideálistól, ráadásul izmos vádli kell a működtetéséhez. Ebben az Edition limitált szériában szinte hiánytalan a felszereltség, még adaptív mátrix LED fényszóró, 675 wattos B & O hifi, felhőalapú navigáció és head up display is van, továbbá az ülések, a kormány és a szélvédő is fűtött. Több a hely a hátsó sorban, mint egy Golfban vagy Astrában, a 358 literes csomagtartó jól parkolható, a padlója alatt pótkerék helyett mélynyomó és defektjavító készlet található. 

Milyen vezetni?

Ford Focus ST
Bármilyen fokozatban komolyan húz a Mustangban is használt, 2,3 literes, nyomatékra hangolt turbómotor
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Már az első métereken mély benyomást tesz az emberre az ST, hiszen ilyen közvetlen kormánnyal (mindössze kettőt fordul a két végállás között, 15 százalékkal kevesebbet, mint a sima Focusban), és ilyen nyomatékos motorral egyik hot hatch sem rendelkezik a mai mezőnyben. Mindkettőtől agilisnak érződik a Focusok királya, ráadásul gázelvétellel majdnem annyira jól lehet mozgatni a farát kanyarban, mint a már nyugdíjazott Fiesta ST-ét, ami remek móka egy elhagyott körforgalomban. Középre tekerve a gátlókat 

még épp elviselhető a futómű keménysége

– a komfort egyébként a tempó növelésével valamelyest megérkezik –, de a mindennapokon, zömmel városban közlekedve már fárasztó lehet vele élni, ebből a szempontból a jóval lágyabb, és gombnyomásra változtatható csillapítású normál Focus ST kellemesebb társ. A hiperaktívnak érződő kormányzás is jó móka egy ideig, de ha nem abban a hangulatban vagyunk, akkor már kicsit „sok”, ráadásul autópályán nyugodt kezet kíván, és a 11 méteres fordulókör-átmérő sem könnyíti meg a manőverezést szűk helyeken.

Ford Focus ST
A rettentően közvetlen, és emiatt ideges kormányzás megszokást kíván
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Elődjével, a harmadik generációs Focus ST-vel ellentétben nincs gondja az első kerekeknek a hatalmas erő útra vitelével. A százas sprintet 5,7 másodperc alatt teljesíti az üresen 1430 kilós Ford (vagyis a Hyundai i30 N-t 0,2 másodperccel veri), de talán még többet elmond a 2,3 literes motor képességeiről, hogy negyedik fokozatban négy másodperc is elég ahhoz, hogy 50–100 km/h-ra gyorsítson. Ez a hihetetlen rugalmasság kicsit fura egy hot hatchben, a dízelesre kalibrált, anti-lag technológiával is felvértezett turbómotor a fordulatszám-tartomány alsó és középső tartományában van elemében, viszont cserébe 6000 fölé nem szeret és nem is érdemes forgatni, mert a maximális teljesítményét már 5500-nál leadja. Emiatt előzésekhez a legtöbb esetben vissza sem kell váltani a pontosan megvezetett, gyorsan kapcsolható, de mechanikai élményt nem adó kézi váltóval. Amúgy 

vérpezsdítő, versenyautós hanggal kapcsolódnak össze a fogaskerekek a váltóban,

de a motor szívóhangja is karakteres, és a kétoldalt kivezetett kipufogó is agresszíven morog, még Normál üzemmódban is. Sportban és Trackben pedig gázelvételkor olyan géppuskaropogást hallat, amihez hasonlót ebben a kategóriában csak a Hyundaiban lehetett tapasztalni. 

Ford Focus ST
Izgalmasan morog a két kipufogó, Sport üzemmódban még durrog is gázelvételkor
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Egy elnyújtott, sima burkolatú kanyarban számtalan opciót kínál a Focus ST a vezető szórakoztatására: az elektronikusan vezérelt lamellás önzáró differenciálmű úgy tartja az íven az orrát, mint amikor egy hajó kidobja a horgonyt, a gázelvétellel pedig a far enyhe kitöréseit lehet elindítani és szabályozni. Egy bizonyos pontig nemcsak így, hanem gázadással is lehet szűkíteni az íven, de a tapadáshatárt túllépve azért megjelenik az alulkormányzottság, talán egy kicsit nagyobb kerékdőléssel ezt is ki lehetett volna küszöbölni vagy későbbre tolni. 

Ford Focus ST
Gázelvétellel jól lehet mozgatni a farát kanyarban
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Szárazon nem érheti kritika a méregdrága, Ford-specifikációjú Pirelli P Zero Corsák tapadását, a tapadáshatár közeledtét halk nyikkanással jelzik a tartósan sportos használatra tervezett, 235/35 R19-es méretű nyári abroncsok. Ezzel az extrém tapadással igazán remekül ki lehet használni a megerősített fékrendszer tudását, a négydugattyús Brembo féknyergek 363 mm-es első tárcsákba harapnak, és megbízhatóan teszik a dolgukat, fáradásra nem hajlamosak, még a pedálérzet és az adagolhatóság is példás.

Árak, összegzés

Ford Focus ST
9 liter alá nehéz levinni a fogyasztást, viszont taposva sem megy 11-12 liter fölé
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Érdemei elismerése mellett a Focus ST soha nem érte el a legjobb hot hatchek szintjét, de mivel a konkurensek igencsak megfogyatkoztak mára (szinte csak a Golf GTI és a Honda Civic Type R maradt), már annak is örülni kell, hogy még egyáltalán kapható. De sajnos nem sokáig, az Azura Editionből 

már csak pár elérhető példány maradt az országban,

és a komplett negyedik generációs Focus-széria gyártása is befejeződik ősszel. 

Ford Focus ST
Hátul is független a futómű, nem úgy, mint az alapmotoros Focusban
Fotó: Autó-Motor/Stefler Balázs

Tudásához képest a Focus ST 15,43 millió forintos alapára nem túlzó, de aki tényleg egy hegyes sportautót akar, annak kötelező megvenni hozzá az 1,35 milliós Versenypálya csomagot is. A normál Focus ST-nél 2,3 millióval drágább búcsúszéria, az Azura Edition ezt már alapáron tartalmazza, mint ahogy a csúcshifit, a Téli csomagot és a Vezetési kényelem csomagot is, amely asszisztensrendszereket tartalmaz. A 14,4 milliós Volkswagen Golf GTI ár/érték arányban azért jobb ajánlat, a 25,35 milliós Honda Civic Type R viszont nem tud annyival többet, amennyivel drágább: sebességben, köridőben persze veri a Fordot, de vezetési élményben nem. Talán a legkeményebb ellenfél a még mindig kapható Volkswagen Golf R, amely 17 millió alatt kínál okos összkerékhajtást, dupla kuplungos automata váltót és 333 lóerőt.


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.