Változatlanul kommunikációs nehézségekkel küzd a magyar Fagyos Oázis Kutató és Filmes Expedíció csapata, ezért a kutatók an-tarktiszi napjairól csak többnapos késéssel érkeznek hírek. A csoport élelmiszerkészleteit perui helikopterekkel átszállították a korábbi depóból az Admiralitás-öbölben lévő sátortáborhoz, amelyet a körülmények miatt – a híres orosz hűtőszekrény után – csak Szaratov-állomásként emleget a lengyel bázis legénysége. A költöztetés utáni hét munkával telt. A kutatórészleg befejezte a legnagyobb mintaterület ismételt kijelölését és első részletes felmérését. Elkészült az állandóan fagyott üledékréteg jelenlegi felszín alatti mélységének térképe, miközben keresztszelvényt készítettek, mikroklímát mérték és vízmintákat vettek a kutatók. A filmes csapat minden nap 6-8 órát forgatott, elsősorban a tengerparti élőhelyek környékén.
„Délelőtt a Jardine Peak mintaterületen az örökfagyott üledék vizsgálatát forgatjuk a stábbal. Leásunk a fagyott aljzatig. Csúszik, kúszik, folyik minden. Vízben, sárban tocsogunk. Nyolc fok van, de hideg szél fúj, erősen áthülünk” – olvasható a csapat elektronikus naplójának január 27-i feljegyzésében.
Molnár Attila Dávid többször is hosszú merüléseket végzett a 0 Celsius-fok körüli tengerben, hogy a víz alatt is lefilmezze a pingvineket. A hét magyar bioritmusa még mindig nem állt át a helyi rendszerre. A szigeten hajnali 3 óra körül világosodik ki, és kevéssel éjfél előtt sötétedik. Az éjszaka kellős közepén is viszonylag világos van, ami miatt a felfedezők gyakran éjfél utánig fenn vannak, reggel pedig nem tudnak időben felkelni.
A King George-szigeten „mostanában szeles, ködös, esős az idő. A hideg és a nedvesség csontig hatol” – olvasható a január 29-én keltezett utolsó naplóbejegyzésben.
Napi keresztrejtvény
