Értelmetlen célok?

Legfőbb civil bírálója, a Hulladék Munkaszövetség kérdéseivel szembesítettük a hulladék-újrahasznosítás megszervezésével foglalkozó Öko-Pannon Kht. ügyvezető igazgatóját, Viszkei Györgyöt. A zöldek nehezményezik, hogy az Öko-Pannon Kht. – egy tavalyi jogszabály alapján – egyfajta kibúvót kínál a környezetvédelmi termékdíj megfizetése alól azoknak a vállalkozásoknak, amelyek licencdíjat fizetnek a társaságnak. Mivel a licencdíj jóval alcsonyabb, mint a nemrég jelentősen megemelt termékdíj, egyre többen döntenek úgy, hogy a társaságnál „váltják meg” a környezetvédelmi kötelezettségeiket.

Csont Szandra
2003. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért ellenzik a termékdíj-mentességek korlátozására irányuló kormányzati szándékot, s miért vitatják, hogy a kötelező újrahasznosítási arányon felül is meg kell teremteni az anyagi ösztönzést a hulladék visszagyűjtésére és az újrahasznosítás bővítésére?
– Szerintem nem kell ösztönözni értelmetlen célokat, mivel a hulladékok előírt újrahasznosítási aránya ma Magyarországon az elérhető maximum. Németországban például rengeteg pénzt fektettek abba, hogy a lehető legtöbb hulladékot feldolgozzák, mégsem sikerült hetven százaléknál nagyobb arányt elérni. (Magyarországon a hivatalos adatok alapján a szemét 30-35, a Humusz becslése szerint 20-25 százalékát dolgozzák fel. A visszaforgatott mennyiség túlnyomó része ipari és nem lakossági hulladékból származik – a szerk.) A kormányzati szándékot azért ellenezzük, mert a termékdíjmentesség megszüntetésével a fogyasztó kettős „adófizetésre” lenne kötelezve. Ebben a rendszerben ugyanis a többlettermékdíjat és a hulladékdíjat is a fogyasztókra hárítanák. Tudtommal ez a javaslat minden korábbi szabályozással ellentétes.
– Milyen megoldást kínálnak a problémás összetételű hulladék hasznosítására?
– A szennyezett hulladékot meg kell tisztítani, a veszélyes hulladék tárolásáról pedig külön határozat van, de az nem a mi feladatunk.
– Miként lehet újrahasznosítani az egyre elterjedtebbé váló, úgynevezett kombinált csomagolóanyagokat, amilyen például a Tetra Pak tejes- és üdítősdoboz?
– A kombinált hulladék feldolgozására és tárolására Magyarországon még korlátozottak a lehetőségek, de az Erópai Unióban már van példa a többrétegű csomagolók szervezett begyűjtésére és feldolgozására.
– Hogyan tervezik a falvak bevonását a szelektív hulladékgyűjtési rendszerbe?
– Nem csak a nagyvárosokra terjed ki a program, mivel jelenleg is van szelektív hulladékgyűjtő rendszer például Vácszentlászlón, valamint Turán. Az Öko-Pannon Kht. azonban nem finanszíroz beruházásokat, azaz kizárólag megfelelő infrastruktúrával rendelkező cégekkel és önkormányzatokkal köt szerződést. Tehát a falvaknak – csakúgy, mint a városoknak – más forrásból kell megteremteniük a szelektív gyűjtés feltételeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.