Minimálisan ötven termelői és értékesítő szövetkezetet (TÉSZ) kell megalakítani az uniós csatlakozásig, hogy a kertészet valóban kitörési pont lehessen a társulást követően – mondta tegnap Németh Imre agrárminiszter, a harmadik országos kertvetélkedő díjkiosztó ünnepségén. A TÉSZ-ek az uniós piacszabályozás átvételéhez szükségesek, mert csak rajtuk keresztül juthatnak a termelők uniós forrásokhoz. Az idei agrártámogatások a múlt évinél háromszor több pénzt biztosítanak az ilyen szövetkezeteknek – tette hozzá. A termékek zöménél, mivel nincs kvótarendszer az unióban, bővíthető a termelés, de a piac telítettsége miatt az alma, a paradicsom, az őszibarack, a karfiol esetében gondokkal kell számolni. Az idén is 50-60 százalékos mértékben támogatja a szaktárca az ültetvénytelepítéseket, amelyeket érdemes kihasználni, mert az EU-ban alma, körte és őszibarack telepítésére nincs támogatás – közölte Németh Imre. Kiemelte a technológiai fejlesztéseket, különösen az öntözés szükségességét. Jelenleg a kertészeti területek 10-20 százaléka öntözhető, amit a belépéskor ötven százalékra kell emelni.
Németh Imre lapunknak az uniós juttatások felhasználáshoz szükséges intézményfejlesztési rendszer kiépítéséről elmondta, komoly lemaradásban vagyunk, de a hátrányt szeptemberig megpróbálják behozni. Ha feláll a szükséges apparátus, akkor még az akkreditációt is meg kell várni, ami fél évet vesz igénybe. Néhány első körös belépő már kiépítette a megkívánt intézményrendszert, így nekik a csatlakozásig egy próbaévük van a tényleges működés megkezdéséhez. Tavaly a pótköltségvetés mintegy 3,5, az idei költségvetés pedig 4,9 milliárd forintot biztosított a rendszer felállítására. A miniszter szerint a szakapparátus 7-800 fővel működne, amit a jelenlegi állományból töltenének fel úgy, hogy a nyár folyamán összevonnák az Agrárintervenciós Központot (AIK) és a SAPARD- hivatalt. A fő cél, hogy működőképes legyen a felállítandó rendszer, de biztonsági megoldásként – ha mégsem leszünk képesek megfelelően és időben kiépíteni – párhuzamosan az egyszerűsített támogatási rendszer kiépítését is megkezdtük – mondta Németh Imre.
***
Próbaper. Sajtóértesülések szerint próbapert indít a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet az előző kormány alatt privatizált tizenkét állami gazdaság egyike, a volt Herceghalomi Kísérleti Gazdaság, illetve jogutódja ellen. Az érintett cégek közül több hajlandó együttműködni a földlapkezelővel. A szervezet azért kezdeményez bírósági eljárást, mert a privatizált agrárcégek tízéves bérleti szerződéseit ötven évre módosították. A földalapkezelő az említett szerződések érvényességének és időtartamának megállapítását kéri a bíróságtól.
Szijjártó Péter: Brüsszel nagyon rossz irányba megy
