Fordulat a NASA-nál

Rábukkantak a keresőcsapatok a Columbia űrsikló bal oldali szárnyának egyik részére. A roncsdarab kulcsfontosságú lehet a tragédia okainak megértésében – jelentette be a NASA egyik vezetője.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előkerült a február 1-jén, percekkel a tervezett leszállás előtt széthullott amerikai Columbia űrrepülőgép bal oldali szárnyának egyik darabja – jelentette be a CNN hírtelevízió hétfői adásában az amerikai űrkutatási hivatal egyik vezetője. Michael Kostelnik elmondta: a roncsdarab kulcsfontosságú lehet a katasztrófa okának megállapításában.
A szárnyrészt napokkal ezelőtt találták meg, ám a keresőcsapatoknak nem volt egyértelmű, hogy az űrsikló melyik oldaláról származik, hiszen az eddig meglelt több mint 12 ezer roncsdarabhoz hasonlóan ez is szinte a felismerhetetlenségig megégett és deformálódott.
Michael Kostelnik szerint szakértőik még nem tudják pontosan, hogy a bal szárny melyik szerkezeti eleme került elő, csak annyit közöltek, hogy tartalmaz egy részt a szárny elülső élének hővédő borításából, amely szénszálas erősítésű, nagy tömörségű anyagból készült. A tragédia okainak megértésében szintúgy fontos lelőhelyről Kostelnik csak annyit nyilatkozott a hírtévének, hogy az a média jelentésével ellentétben a szétszóródott roncsdarabok nyomvonalának végén, nem pedig az elején volt. (A hírügynökségek értesülései szerint a szárnydarabot a texasi Fort Worth-től keletre találták meg.)
Amint arról beszámoltunk, a Columbia tragédiájának egyik legvalószínűbb magyarázata a bal szárny megrongálódása. Az amerikai légierő egyik új-mexikói követőkamerájának – a tragédia előtt 60 másodperccel készült – nagy felbontású felvételein az látható, hogy az űrrepülőgép bal szárnyának belépőéle súlyosan megsérült.
A texasi Nacogdoches megyéből időközben előkerült az űrsikló fedélzeti nyílásának ajtaja és a két főfutóműakna egyikének burkolati darabja is – tudta meg az Associated Press. Azt még nem tudni, hogy a bal vagy a jobb oldali szárny alatt lévő futóműről levált darabot találták-e meg. A Columbia felrobbanása előtt az első vészjósló jelek egyike éppen az volt, hogy a bal oldali futóműakna túlhevült – emlékeztetett az MTI.
Több mint egyhetes kutatás után a Toledo Bend víztározó mélyéből egy – még nem azonosított – kör alakú fémdarabot hoztak fel a búvárok hétfőn. Az űrsiklódarabokat a floridai Kennedy Űrközpontba szállítják, ahol egy hangárban szakértők próbálják összerakni a gigantikus puzzle-t.
A Columbia szerencsétlensége okainak kivizsgálása új szakaszába lépett – jelentette ki hétfőn Sean O’Keefe, a NASA főigazgatója. O’Keefe elismerte, hogy a katasztrófa óta eltelt időben több bírálat is érte hivatalát, mert szakértőik alig több mint egy hét alatt gyakran változtatták meg elképzeléseiket a tragédia lehetséges magyarázatairól. A vizsgálatot tegnap egy független bizottság vette át.
***
Orosz űrhajó amerikai pénzen. A NASA egy új Progressz teherűrhajó megépítésére és a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) juttatására kérte fel az orosz űrkutatási hivatalt, a Roszaviakozmoszt. A tervek szerint a projektet az amerikai fél finanszírozná. Oroszország az idén két Szojuz űrhajót és három Progresszt szándékozott indítani az ISS-re, de a Columbia amerikai űrsikló február 1-jei katasztrófája felborította az űrállomás működtetési terveit. Tárgyalások folynak egy terven felüli Szojuz megépítéséről is a bizonytalan ideig kieső űrsiklók pótlására. A megállapodást azonban a két ország vezetőinek kell megkötniük. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.