Fotósok a sivatagi háború árnyékában

Balogh László, a Reuters hírügynökség fotóriportere is részt vett azon a kiképzésen, amelyet a hírügynökség háborús cselekményekről tudósító munkatársai számára tartottak a közelmúltban. Mint megtudtuk: a mintegy háromszáz fő felkészítését a SAS, vagyis a brit katonai elit alakulat tisztjei tartották, s az a pszichológiai tréningtől egészen az elsősegélynyújtásig terjedt. Kiemelt fontosságú volt a fotós és újságíró kollégák kiképzésében a vegyi fegyverek elleni védekezés is.

2003. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Reuters fotóriportere kérdésünkre elmondta: nem először tudósít harci cselekményekről, így már a horvátországi események óta rendszeresen fényképez a „tűzvonalban”. A 90-es években megjárta Boszniát, Koszovót, Macedóniát, tavaly pedig Izraelből küldte képeit a Reuters számára. Talán ezért is tudja egy kicsit más szemszögből nézni az effajta veszélyes munkát. Mint Balogh László kérdésünkre beszámolt róla: sokszor volt már veszélyes helyzetben, s egy ízben csak a szerencsének köszönhette az életét. Mintegy öt centiméterre a feje fölött csapódott be a járműbe egy géppisztolygolyó. Szerinte azonban ez a veszélyhelyzet is csak azért állt elő, mert nem tartotta be az utasításokat, ezért úgy véli: a fotósok és tudósítók legtöbbször saját „felelőtlenségüknek”, vagyis vakmerőségüknek köszönhetik sérüléseiket.
A pszichológiai tréningről szólva úgy nyilatkozott: természetesen a katonai szakemberek mindent elkövettek, hogy ők megfelelően tudjanak reagálni a lelkileg nagy igénybevételre, ám a háborús szituációkat, az emberek szenvedését, halálát sohasem lehet megszokni. Hozzáfűzte: az esetleges halál közelsége is ugyanilyen megszokhatatlan állapot, leküzdeni lehet ugyan a félelmet, ám hozzászokni lehetetlen.
Amúgy a mostani felkészítés nem az első volt a tudósítók életében. Ezelőtt öt esztendővel a BBC kezdeményezésére jött létre az első ilyen kiképzés, s azóta a nagy tévé- és rádiótársaságok haditudósítói számára rendszeresen tartják az ilyesfajta tréningeket. A háborús helyzetektől függetlenül a Reuters is rendszeres időközönként megtartja továbbképzését, hogy a régebben tanultak ne menjenek feledésbe, s az új háborús fegyverekre, veszélyhelyzetekre is a lehetőségek szerint a legfelkészültebben reagálhassanak a sajtó munkatársai.
A mostani felkészítés öt napon át, reggeltől estig tartott. Imitált helyzetekben tanulták a bombák felismerését, s a biológiai fegyverek elleni védekezést. A tudósítóknak egyébként kilenc másodperc áll rendelkezésükre, hogy a gázálarcot felvegyék. Amennyiben biológiai fegyver bevetését észlelik, és fennáll a veszélye, hogy már hathatott szervezetükre, a combjukba szúrt injekcióval védekezhetnek a roncsoló hatás, illetve a fertőzés ellen. Fontos tudnivaló: fegyvert nemhogy nem kaphatnak a haditudósítók, de óvakodniuk kell még attól is, hogy bármilyen veszélyes szituációban támadóeszközöket használjanak. Ez a kitétel annyira szigorú – éppen a sajtómunkatársak testi épsége védelmében –, hogy még azon a járművön sem szabad fegyveresnek tartózkodnia, amelyiken utaznak. El kell kerülni ugyanis minden olyan helyzetet, hogy a másik hadviselő fél támadástól tarthasson a részükről.
Nemcsak a fotósfelszerelés miatt lesz nehéz közlekedniük a fotóriportereknek a frontvonalban. Mint az előbbiekből is kitűnhetett, meglehetősen komoly „védelmi apparátust” kell hordozniuk alapvető munkaeszközeiken kívül. A vegyvédelmi ruhán kívül – amelyet folyamatosan maguknál kell tartani – elsősegélynyújtó csomagot, sisakot és golyóálló mellényt is kell magukkal vinniük, az állandó kommunikációt pedig két szatellittelefon segíti. Így minden esélyük meglehet arra, hogy túléljék a veszélyes helyzeteket.
A Reuters fotóriportere kérdésünkre – miként kell viselkedniük abban az esetben, ha fogságba esnek az elővigyázatosság ellenére – elmondta: minden kiképzésen alapvető kritériumként fogalmazzák meg számukra, hogy foglyul ejtőikkel ne keressék úgymond a szemkontaktust. Függetlenül tehát az eltérő kultúráktól és szokásrendszerektől, az esetleges foglyul ejtők mindig az agresszivitás jeleként érzékelik, ha valaki a szemükbe néz. A másik direktíva az volt a számukra, hogy mindenben kövessék az utasításokat, ellenállást ne fejtsenek ki. Balogh László ugyanakkor leszögezte: eddig még nem került ilyen helyzetbe, mint ahogy általában ritkán szoktak előfordulni hasonló szituációk.
Fotós kollégánk leszögezte: senki sem azért vállalja a haditudósítói munkát, mert a szenzációt keresi, vagy örömét lelné a háborús szenvedések közvetítésében. Abban

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.