Kizárólag azért mennek el a mozgalom tagjai a miniszterelnökkel való csütörtöki eszmecserére, mert jó alkalomnak tekintik arra, hogy meggyőzzék: a kormány tegyen nyilatkozatot, amelyben elítéli a háborút, és az iraki helyzettel kapcsolatban a békés megoldás pártján áll – közölte Artner. Hozzátette: továbbra is elítélik a kormány eddigi, a háborút támogató döntéseit, és összeírták követeléseiket, amelyeket átadnak a kormányfőnek. A civil tömörülés azt szeretné elérni, hogy a kormány szüntesse meg a taszári bázison zajló kiképzést, és ne bocsássa a magyar légteret az amerikai haderők rendelkezésére. Követelik azt is, ne küldjön semmiféle katonai alakulatot, rendfenntartó erőt vagy egyéb egységet az iraki térségbe.
Bár a rendőrség hétfőn engedélyezte a Civilek a Békéért mozgalom február 15-i, szombati békedemonstrációját, nemleges válasz esetén minden körülmények között megtartották volna azt – mondta el Artner. Ismert: Medgyessy Péter hétfőn levelet írt Simó Endrének, a Civilek a Békéért mozgalom szervezőjének, amelyben hangsúlyozta: a kormány alapelve a békés politizálás és a társadalmi párbeszéd. A levélben a miniszterelnök úgy fogalmazott: „Úgy gondolom, hogy az önök és a kormány célja azonos: a béke megőrzése.”
***
Pártállami módszerek? Az ’56-os Deportálások Tényfeltáró Bizottsága aggályosnak tartja: Medgyessy Péter miniszterelnök közbenjárására volt szükség ahhoz, hogy a rendőrség engedélyezzen egy háborúellenes tüntetést. A Deport ’56 nem tartja szerencsésnek, hogy a Fővárosi Bíróság döntése után jelentkezett még egy politikai fellebbviteli fórum, ahol valójában megszületik az érdemi döntés. Ez a konstrukció a Deport szerint pártállami nosztalgiákat idéz. (MN)
Ciprus lángokba borult, többen meghaltak + videó
