Három év múlva jön a schengeni rendszer

Ruff Orsolya
2003. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem alkot erődöt a schengeni rendszer, hanem lebontja azokat a korlátokat, amelyek a személy- és áruforgalmat korlátozhatják – jelentette ki Kendernay János, a Külügyminisztérium főosztályvezetője egy tegnapi sajtóbeszélgetésen. A szakértő elmondta, hogy uniós csatlakozásunk után a schengeni határ nem mozdul el az osztrák– magyar határról, egy szakértőcsoportnak kell értékelnie az ország felkészültségét. Az új tagok – így a térségben Magyarország, Szlovákia és Szlovénia – célja és érdeke is, hogy egyszerre, egy ütemben készüljenek fel Schengenre. Becslések szerint is legkorábban 2006 októbere és 2007 márciusa között válhatunk a schengeni rendszer részévé, ám 2004. május elseje után a magyar állampolgárok már könnyített ellenőrzés után léphetik át a határt. (Például a repülőtéren az EU-tagok folyosóján léphetünk át.) A könnyített kontroll egyébként annyit tesz, hogy a mostani eljárással szemben már nem néznek utána a schengeni információs rendszerben (SIS), hogy az utazót például nem körözik-e Európában. Csatlakozásunk a schengeni rendszerhez egyébként nem jelenti majd a kontroll teljes hiányát, hiszen a határtól bizonyos sávban mozgó ellenőrző pontok szúrópróbaszerűen ellenőrizhetik a személy- és áruforgalmat.
Kendernay János elmondta azt is, hogy a határátkelők modernizációja már évek óta zajlik, eddig hozzávetőlegesen tízmilliárd forintot fordítottak a fejlesztésekre. A határőrség létszámát a tervek szerint tízezerről tizennégyezerre növelik; ők főként rendészeti feladatokat látnak majd el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.