Mindegyik párt más álláspontot képvisel az ügyben, ezért az MSZP azt kéri az Országgyűlés elnökétől, hogy tolja ki egy héttel a jelöltállítás időpontját – mondta Újhelyi István, a párt médiapolitikusa. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője korábban felvetette azt az lehetőséget, hogy a minimális nyolcfős grémium helyett tízfős testület alakuljon. Szili Katalin házelnök viszont a parlamenti frakcióknak olyan tartalmú levelet írt, amely nyolcfős elnökség felállítását indítványozza. A levél szerint az ellenzéknek három tagot és egy alelnököt, a kormánypártoknak ugyancsak három tagot és egy elnököt delegálhatnak a testületbe.
– Az SZDSZ a párt előző delegáltjait jelöli újra az elnökségbe – mondta Kuncze Gábor pártelnök.
– A Fidesz ragaszkodik a hatályos törvényekhez, így osztja a Legfőbb Ügyészség álláspontját, amely szerint az új testületbe a régi grémium tagjai nem jelölhetők – mondta el Szalai Annamária, a Fidesz médiapolitikusa. Hozzátette: Szili Katalin levelének megfelelően a nyolctagú elnökség felállítását támogatjuk, amelyben a parlamenti arányoknak megfelelően a Fidesznek három hely jár. Értesüléseink szerint a pártban felmerült: ha a médiatörvénynek ellentmondó kuratórium alakul, nem asszisztálnak a törvénytelenséghez, így akár csonka grémium is felállhat.
Mint ismert, az MDF két tagot delegál a testületbe: az előző kuratórium elnökét, Bakó Lajost és a volt tévéelnököt, Peták Istvánt. Bár az MDF még nem döntött arról, hogy hány fős kuratóriumot támogatna, jelöltállításával egyértelművé tette, hogy nem osztja a Fidesz véleményét a nyolcfős kuratóriumról. Mint ismert, tavaly nyáron, a kormánypárti tagokkal kiegészült kuratórium jelöltállításakor az MDF nem kifogásolta azt, hogy a parlamenti arányoknak megfelelően a Fidesz három tagot, míg ők csak egy kurátort (az elnököt, Bakó Lajost) delegáljanak a testületbe.
Lapinformációk szerint az MDF és a kormánypártok közötti háttéralku állhat a párt álláspontjának megváltozásában.
*
Szili Katalin az MTV kuratóriumi elnökségének megválasztása kapcsán, a konszenzus érdekében hétfő délelőttre egyeztetésre hívta öszsze a frakcióvezetőket. Az Országgyűlés elnöke várhatóan új jelölési eljárást kezdeményez az ügyben.
Szijjártó Péter: Brüsszel nagyon rossz irányba megy
