Katonai képességei korlátozzák Európát?

Szimbolikus jelentőségűnek tartják az Irakkal kapcsolatos amerikai álláspont magyar részről történő támogatását Washingtonban – nyilatkozta lapunknak F. Stephen Larrabee, a Rand Corporation – a Pentagon legnagyobb háttérintézménye – európai biztonságpolitikai ügyekért felelős munkatársa, aki szerint ez nem jelenti azt, hogy a haderőreform előrehaladását ne kísérnék figyelemmel.

2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Larrabee – aki nyilatkozatában az amerikai álláspontot igyekezett megvilágítani – mindazonáltal jelezte, hogy a jelenlegi magyar kormány együttműködési készségének megítélése a tetteken alapul majd. Hasonlóképpen, bár üdvözlik a védelmi felülvizsgálattal kapcsolatban tett kijelentéseket, a haderőreform során elért valódi eredményeket alapul véve ítélik majd meg Washingtonban Magyarország mint NATO-szövetséges teljesítményét. Kérdésünkre, miszerint az előző kormányzat és az Egyesült Államok állítólagos elhidegülésében szerepet játszott-e a svéd Gripen vadászrepülőgépek kiválasztása az amerikai riválisokkal szemben, Larrabee úgy válaszolt, hogy a kiválasztott technika megítélésében nem az játszik szerepet, hogy amerikai vagy európai gyártmány, hanem az, hogy megfelel-e a szövetség által támasztott követelményeknek. Összességében a magyar haderőnek a jövőben könnyebbnek és mobilabbnak kell lennie – tette hozzá.
A „nyolcak levele” – melynek időzítését rendkívül fontosnak nevezte – Larrabee szerint jelezte, hogy nemcsak Németország és Franciaország illetékes az európai vélemény kialakításában, hanem a kisebb államok is. Külön jelentősége van annak is, hogy mindhárom új NATO-tagország az aláírók között szerepel.
Ha az európai országok nem veszik komolyan a prágai NATO-csúcson tett haderő-fejlesztési ígéreteiket, az a veszély fenyeget, hogy az Atlanti-óceán két partja közti képességbeli szakadék tovább mélyül – mondta a szakértő. Márpedig így az Egyesült Államoknak nem marad más választása, minthogy egyoldalúan cselekszik, ami sem számára, sem szövetségeseinek nem jó megoldás. Larrabee szerint ezért megállapítható, hogy a katonai képességek vagy azok hiánya jelentős mértékben befolyásolhatja egy adott ország vagy szövetség politikai lehetőségeit. Európa haderői – Franciaország, Nagy-Britannia és Hollandia kivételével – még mindig a hidegháborús korszakot idézik – tette hozzá. Ha nem erősödnek meg és nem önállósodnak, mindig szükségük lesz az Egyesült Államokra, s a katonai műveletekben mindig csak béketámogató szerepet játszhatnak. „A felszállásnál nem, csak a leszállásnál lesznek ott” – tette hozzá Larrabee.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.