Kereskednek a szén-dioxiddal

A kiotói egyezmény értelmében lehetőség nyílik a szén-dioxid-kereskedelemre, amelyből Magyarország akár ötvenmillió dollár bevételre is számíthat. A Borsodi Erőmű már alá is írta Hollandiával az erre vonatkozó megállapodást.

Mayer György
2003. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szén-dioxid-kibocsátási kvóták kereskedelméből legalább évi 25–50 millió dollár bevételre is számíthat a központi költségvetés, akár már 2008 előtt. Az országok közötti szén-dioxid-emisszió adásvételét a kiotói egyezmény teszi lehetővé. A nemzetközi megállapodás alapján ugyanis az üvegházhatású gázokat túlzott mértékben kibocsátók a kevésbé szennyezőktől kvótát vásárolhatnak – tudtuk meg Varró Lászlótól, a Magyar Energia Hivatal (MEH) vezető közgazdászától. Mint mondta: a kiotói egyezmény az 1985–1987-es bázisidőszakhoz képest hatszázalékos szén-dioxid-kibocsátáscsökkentést tesz kötelezővé a dokumentumot aláíró országoknak a 2008–2012-es évek átlagára vonatkozóan. Magyarország a bázisidőszakban regisztrált átlagos 101,6 millió tonnás szén-dioxid-kibocsátásának 6 százalékos csökkentését addig az időpontig a jelenlegi számítások szerint különösebb intézkedések nélkül teljesíteni tudja, mégpedig úgy, hogy ötmillió tonna felesleges szén-dioxid-kvótája marad. A nemzetközi piacon a szén-dioxid tonnája jelenleg 5–10 dollárba kerül, ám az árfolyam a határidő közeledtével az elkövetkező 10 évben akár 50 dollárra is felértékelődhet. Fő kérdés persze, hogy az Amerikai Egyesült Államok hajlandóságot mutat-e a kiotói egyezmény ratifikálására. Alapvető viszont, hogy a kvótát nemcsak eladni lehet, hanem külföldi cégek tőkebefektetései is ösztönözhetők ezzel. Az egész kérdéskör szempontjából alapvető az energiahatékonyság növelése.
Az AES Borsodi Energetikai Kft. biomasszaprojektjének megvalósulásával a 2008–2012 közötti időszakban az erőműben éves szinten 140 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátást váltanak ki. Ezt a kvótát a nemzetközi piacon értékesítik – tudtuk meg Vécsi Györgytől, az erőmű igazgatójától. Mint mondta: a projekt hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország teljesítse a kiotói jegyzőkönyvben vállalt nemzetközi kötelezettségét, amelynek értelmében jelentősen csökkenti az üvegházhatást okozó károsanyag-kibocsátást. A beruházás során Magyarország eddigi legnagyobb biomassza-tüzelésű erőműve jön létre, ami összhangban van azzal a tízéves országos programmal, amely a megújuló energiatermelés arányának jelentős növelését irányozta elő. A 3,1 millió eurós közvetlen külföldi tőkebefektetést jelentő projekt több mint 450 munkahelyet biztosít, egyben ez Kelet-Közép-Európa egyik legjelentősebb megújuló energiaprogramja is. Mivel Magyarországnak a nemzetközi egyezmény szerint a 2008–2012 közötti időszakban nincs szüksége ekkora mértékű károsanyagkibocsátás-csökkentésre, ezt a kvótát egy holland kormányintézetnek eladták, az ezzel kapcsolatos szerződést decemberben írták alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.