Kiábrándultság Jugoszlávia után

Montenegrónak a vasárnapi megismételt szavazáson sem sikerült elnököt választania. A részvételi arány ugyanis mindössze 47 százalékos volt (a törvény pedig a választások érvényességéhez ötven százalék feletti részvételt határoz meg). Filip Vujanovics, a kormánypártok jelöltje ismét „elsöprő győzelmet” aratott, a szavazatok 82 százalékát szerezte meg. Ha végigtekintünk most az alakulóban levő országon, Szerbia-Montenegrón, elnököt éppen sehol sem találunk. Sem a szövetségi államban, sem a tagköztársaságokban. Egyedül Koszovónak van elnöke, Ibrahim Rugova személyében.

Sebestyén Imre
2003. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerbiában, mint emlékezetes, többszöri nekifutásra sem tudtak érvényes választásokat lebonyolítani. Hiába módosították a törvényt, hogy a második menetben az érvényesség már ne függjön a részvételi aránytól. A második menetig el sem jutottak. A köztársasági elnöki teendőket szükségből ellátó házelnök pedig a következő választásokat az új szerbiai alkotmány meghozatala utánra halasztotta, tehát fél éven belül biztos nem lesz elnök.
Montenegró mintha utánozta volna a nagyobbik testvért. Elnöke most éppen neki sincsen. Hivatalosan. Érdekessége a dolognak, hogy éppen az a politikus végzi az elnöki feladatokat parlamenti elnökként, aki mindkét sikertelen választáson sikeresen szerepelt. Filip Vujanovics valószínűleg előbb-utóbb követi majd Djukanovicsot az államfői poszton. Djukanovics közben már átült a miniszterelnöki székbe, Vujanovics korábbi helyére.
Az új államszövetségben még nem fogtak hozzá az államfő megválasztásához. Szerencsére nem közvetlen választásokat tartanak, s remélhetőleg nem szabják az érvényesség feltételének az ötven százaléknál nagyobb részvételi arányt, mert akkor nem is reménykedhetne a montenegrói Szvetozar Marovics, hogy belátható időn belül az új ország élére kerül. A választótestület ugyanis ugyanaz.
De mi az oka annak, hogy a szerbiai és a montenegrói választók ennyire fásulttá, érdektelenné váltak? A politika iránti csömör értető, hiszen a sorozatos kiábrándulások után éppen az lett volna a csoda, ha a polgárok lelkesen és felelősségtudattal élnek állampolgári jogukkal. Ám nemcsak az apátia hibáztatható. Szerbiában annak idején az volt a döntő, hogy nem volt olyan jelölt, akire a demokratikus, európai programot választó polgárok szívesen voksoltak volna. Montenegróban volt ilyen választási lehetőség ugyan, ám ott a bojkottra való felhívás tett rá egy lapáttal a közömbösségre. A nagy havak, a farkasordító hideg és a járhatatlan utak is hozzájárultak a Crna Gora-i kudarchoz. Hiszen fenn a hegyekben több helyen ki sem nyitották a szavazóhelyiségeket. De az sem zárható ki, hogy a montenegróiak így szavaztak bizalmat az új szövetségi államnak. Elnöktelen az ország, de mégsem várható intézményes válság, ha a Djindjics és Djukanovics vezette kormányok stabilan működnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.