Orbán a hamis vádakról

A jelenlegi kormányzat „romboló dühvel” fordul szembe az előző ciklusban létrehozott értékekkel, mivel látja, hogy minden eddiginél erősebb polgári, nemzeti oldallal áll szemben – fogalmazott évértékelő beszédében Orbán Viktor. A volt miniszterelnök ismét egyértelművé tette, hogy támogatja az uniós csatlakozást, ugyanakkor bírálta a kormányt, amiért megbélyegzik a kétkedőket.

Kis Ferenc
2003. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megmagyarázhatatlannak tűnik az ország jelenlegi vezetőinek rombolási kényszere, amelylyel rárontanak mindenre, ami a polgári kormány idején született meg – hangsúlyozta Orbán Viktor volt miniszterelnök a Pesti Vigadóban elmondott hagyományos évértékelő beszédében tegnap. Utalt a Széchenyi-terv, a diák- és gazdahitelek, a családi vállalkozások támogatása, a Terror Háza, a Bozsik-program, a státustörvény és a Nemzeti Színház elleni támadásokra.

„Nem jött 23 millió munkavállaló Romániából Magyarországra, nem volt hosszú bájtok éjszakája, nem találtak kivetnivalót a Terror Háza gazdálkodásában, és nem volt viszszaélés a Széchenyi-film körül. A kormány három államtitkára veszített már pert korábbi valótlan állításai miatt” – emlékeztetett. Szerinte a kormányzat dühének másik kiváltója, hogy soha nem tapasztalt erős, egységes és elszánt polgári nemzeti oldallal áll szemben. A volt miniszterelnök úgy vélte, a közéleti viták sokszor nem is a pártok, hanem a kormányzat és a társadalom nagy többsége között folynak. Példaként hozta fel, hogy a büntető törvénykönyv enyhítését az emberek milliói ellenzik, hasonlóan elutasítják a kábítószer beengedését az iskolákba, valamint a stratégiai állami vagyon kiárusítását.
Orbán Viktor az erős forint elleni kormányzati fellépést, valamint a státustörvényt gyengítő törekvéseket is nehezményezte. Ez utóbbi kapcsán kijelentette: „Addig-addig szorongatják, amíg ki nem leheli a lelkét.” Szerinte ebben az esetben a kormány nem az ellenzékkel, hanem a határainkon túl élő magyarsággal került szembe. A mezőgazdasági helyzetet értékelve elmondta, a kormány akkor csökkenti a mezőgazdasági támogatásokat, amikor a gazdák az unióban élő és náluk jobban támogatott gazdákkal kerülnek azonos versenyhelyzetbe.
A közelmúlt hírei közül kiemelte azt a hivatalosan még meg nem erősített információt, hogy az izraeli titkosszolgálat, a Moszad a terrorizmus ellen küzdő országokban is végrehajthat célzott likvidálásokat. Emlékeztetett arra, a nemzetbiztonsági államtitkár a hírt úgy kommentálta: magyar területen a hatóságok engedélye nélkül nem hajtható végre ilyen akció.
Az egyenes beszéd hiányát a taszári példával érzékeltette: először ugyanis a kormány erre hivatott emberei azt mondták, hogy ide tolmácsok jönnek. Később mindezt leendő közigazgatási szakemberekre változtatták, majd azt hangoztatták, az Egyesült Államok kormányával szerződésben álló emberek lesznek a taszári tábor lakosai. „Így tudtuk meg, hogy a tolmács zsoldost jelent.” Az ellenzék és a nemzeti érzelmű polgárok jövője kapcsán elmondta: a közélet nemcsak a parlamentben, hanem az ország összes településén zajlik, ezért a nemzeti erőknek mindenhol ott kell lenniük, hogy az általunk képviselt értékek is jelen legyenek. „Ha a bizalmat, a barátságot és a szeretetet látják az arcunkon azok a honfitársaink, akiket a politika ellenünk hangolt, kiszabadíthatják magukat a gyűlölet rabságából, és mellénk állnak” – tette hozzá.
Hazánk uniós csatlakozása kapcsán úgy fogalmazott: „Lassan mondom, hogy az is megértse, aki nem akarja, a belépés mellett szóló érvek valamivel többet nyomnak a latban.” Ugyanakkor ismét utalt arra, megalapozottnak tűnnek azok a vélemények, amelyek szerint néhány esztendőn át másodrendű tagok leszünk. Megjegyezte: míg Magyarország egy főre jutó uniós támogatása 49 euró lesz, addig Görögországban ugyanez az összeg 437 euró. Úgy véli, méltatlan bánásmódban részesülnek azok, akik kérdéseiket és ellenérzéseiket fogalmazzák meg a csatlakozással kapcsolatban. Elfogadhatatlan az a megbélyegzés, hogy aki az EU ellen szavaz, az gyermekei jövőjét veszélyezteti. A kormány szerinte a saját népszerűsítésére akarja felhasználni az uniós népszavazást, holott ez nem a kormányról szól.
Az iraki konfliktus kapcsán elmondta: ’56-os nemzetként is elfogadhatatlannak tartjuk az agreszsziót bármely független ország ellen. Szerinte a kormány azért állt a háború mellé, mert nem a magyar érdekeket, hanem csak a külföldi elvárásokat igyekszik szolgálni. Felhívta a kabinet figyelmét, hogy a magyar nép békét kíván, az ország vezetőinek is erre kell törekedniük.
A beszéd holnapi számunkban olvasható
***
MSZP: Horn Gyula volt kormányfő Orbán Viktor beszédének azon részével ért egyet, amelyben a fideszes politikus arra szólított fel: végre nyugodjunk meg. Horn úgy vélte: Orbán saját közérzetét keverte össze a lakosság hangulatával, és nem talált magára a 2002-es választások óta. Ugyanakkor elismerte: tény, hogy olyan világot élünk, amely tele van bizonytalansággal. A szocialista politikus Európa-ellenesnek ítélte a beszédet. Nem azt kell nézni, milyen segélyeket kapunk, hanem azt, milyen teljesítményt nyújt az ország – tette hozzá. Arra a kérdésünkre, hogy miért ítélte Európa-ellenesnek a beszédet, hiszen Orbán elmondta, az EU-n belül képzeli el az ország jövőjét, azt válaszolta: amikor az előző kormányfő sorra vette a valós problémákat, és kérdéseket tett fel, hangulatot gerjesztett.
SZDSZ: – Szép, hosszú beszéd volt, amelyben viaskodtak egymással a „csak a szépre emlékezem” és a „savanyú a szőlő” szempontjai, és az utóbbiak kerültek ki győztesen – reagált Kuncze Gábor a beszédre.
MDF: – Orbán beszédében azokról a kérdésekről – az előttünk álló európai uniós csatlakozásról, az iraki kötelezettségvállalásról, a határon túli magyarok ügyéről – szólt felelős ellenzéki politikusként, amelyek a közvéleményt leginkább érdeklik – nyilatkozta Herényi Károly. – Az európai uniós csatlakozás melletti határozott kiállás politikai ellenfeleit is meggyőzhette a Fidesz szándékairól – tette hozzá a politikus..
***
Csalódás. Ágh Attila politológus: – Azt vártam, hogy Orbán Viktor egyértelmű választ ad az európai uniós csatlakozásunkra. Sajnos, ilyet nem kaptunk, mert most is lebegtette a kérdést, mondván: valamivel több érv szól az igen mellett. Ez számomra igen nagy csalódás volt. Nem ezt az érvelést vártam, hanem egy határozott és egyértelmű igent, amely mozgósítást jelent a saját táborában: „mindenki menjen el szavazni, és határozottan igennel szavazzunk a csatlakozás mellett.” Ehelyett egy nyugaton nagyon nehezen védhető érvelést kaptunk, miszerint csak másodosztályú tagok leszünk az unión belül. Azt hiszem, a beszédnek ez a része fog külföldön, sajnálatos módon, negatív benyomást kelteni. A beszéd második részében a szónok abból a feltételezésből indult ki, hogy a Fidesz politikája a lakosság többségének támogatását élvezi, és a következő kormány ezen fordított. Ha ez így lenne, akkor mindnyájunkban megdöbbenést keltettek volna a tavalyi választások eredményei. Akkor is, ha csekély többséggel, de a baloldal nyert. Sokakban felmerül a kérdés, akkor miért és hogyan vesztették el a választásokat. Erre sem kaptunk választ. Ez is csalódás.
***
Áttörés. Fricz Tamás politológus: – Egy felszabadult ellenzéki vezető politikust hallhattunk, Orbán Viktor nyolc hónap után ismét rátalált önmagára. Az exminiszterelnök beszéde áttörésként is értékelhető, hiszen kijelölte, végig vette szisztematikusan azokat a fontos stratégiai kérdéseket, amelyekkel a jövőben foglalkoznia kell az ellenzéknek. Orbán Viktor nem pusztán kritizálta a Medgyessy-kabinet eddigi tevékenységét, hanem arról is beszélt, hogy milyen alternatívákban gondolkozik, mit és hogyan csinálna másként. 1999-ben indult az évértékelő kormányfői beszédek sora, s ennek folytatásaként értékelhető a tegnapi is, ugyan ellenzéki szemszögből, ám ez a fajta politika új arculatot kapott innentől kezdve. Az európai uniós csatlakozásunkról sikerült Orbán Viktornak egy árnyalt, de mégis kellően kritikus álláspontot megfogalmaznia. Az országban, a társadalom egyes részeiben érzékelhető egy bizonyosfajta unióellenes hangulat, amelyet nem hagyhatott szó nélkül a szónok sem, ugyanakkor világossá tette, hogy ő és pártja a csatlakozás mellett áll ki. Összességében egy jól felépített, az új szerepének tökéletesen megfelelő beszédet hallhattunk Orbán Viktortól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.