Szolnoki Andrea megszegte ígéretét

A Csepeli Weiss Manfréd Kórház és a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház összevonását ellenző petíciót és hétezer aláírást adott át Tóth Mihály csepeli polgármesternek és Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes megbízottjának Balla Károly, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) budapesti elnöke a szakszervezet által szervezett demonstráción szombaton Budapesten.

Hanczár János
2003. 02. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Weiss Manfréd-kórház és a dél-pesti Jahn Ferenc-kórház összevonása ellen az EDDSZ által szervezett demonstráció a XXI. kerületi polgármesteri hivatal előtt kezdődött, ahol Cser Ágnes, az EDDSZ országos elnöke azt kérte a tiltakozóktól, hogy ne engedjék elvenni azt a kórházat, amelyet egykor Weiss Manfréd nekik építtetett. Ezután Tóth Mihály (MSZP) polgármester átvette az aláírások másolatát és a kórház megmaradásához a támogatását kérő petíciót Balla Károlytól, azonban a nyilvánosság előtt nem kívánt reagálni arra. A több mint ötszáz fős tömeg előtt Balla felszólította Horváth Gyula (MSZP) alpolgármestert – aki éppen Cser Ágnesnek mutogatott fényképeket az általa rossznak ítélt kórházi vécék állapotáról –, hogy a kórházzal kapcsolatos tárgyalásokon ne ő vegyen részt, mert „úgy látszik, hogy rendszeresen a kórház megszüntetése mellett kardoskodik”. Horváth Gyula korábban a kórház infrastruktúrájának afganisztáni állapotáról beszélt a helyi televízióban.
Németh Szilárdtól, a Polgári Körök Csepelért mozgalom vezetőjétől megtudtuk: 2300 aláírást összegyűjtve járultak hozzá a Weiss Manfréd-kórház megmaradásához. Hozzátette: mindenkitől elvárják, hogy ne csak a szavakban, hanem a tettekben is megnyilvánuljon az az akarat, amely a kórház jövőjére, fejlesztésére irányul.
A demonstrálók Csepelről különbuszokkal és HÉV-vel a Vörösmarty térre indultak, ahol több kórház képviselői és az ország megyéiből érkezett EDDSZ-tagok csatlakoztak hozzájuk, majd a Főpolgármesteri Hivatal elé vonultak. Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes hivatali elfoglaltságára hivatkozva irodavezetőjét bízta meg a petíció átvételével, így azt – az épület előtt – Antal Kálmánnak adta át az aláírásgyűjtő ívekkel együtt az EDDSZ budapesti vezetője.
Cser Ágnes a Vörösmarty téren lapunknak elmondta: egyetért Szolnoki Andrea korábbi nyilatkozatával, amely szerint a közügyeknek, köztük az egészségügynek nem az utca a megoldási helye. Úgy véli, a magukat politikusnak nevező embereknek nem nyilatkozniuk kellene az állampolgárok tudta és beleegyezése nélkül, hanem a saját korábbi ígéreteiknek kellene eleget tenniük. Emlékeztetett arra, hogy 2001 októberében Szolnoki Andrea nagy nyilvánosság előtt azt mondta: eszük ágában sincs bezárni a Weiss Manfréd-kórházat. „Aki felelőtlenül két éven belül képes ily mértékben megváltoztatni a szándékát, annak – úgy gondolom – el kell azon gondolkodnia, milyen mértékben kell a közügyet szolgálni” – tette hozzá Cser.
A szombati megmozdulással kapcsolatban kiemelte: a szimpátiatüntetések nyitóakkordjaként arra akarják felhívni a figyelmet, hogy nem kampányban kell arról nyilatkozni, hogy „senki ne legyen azért szegény, mert beteg, és senki ne legyen azért beteg, mert szegény”. Ennek szerinte teljesen ellentmond az a rövidesen a parlament elé kerülő törvénytervezet, amely a magyar egészségügyet a profitorientált gazdasági társaságok kezére játszaná. Terveik szerint a kórháztörvényként ismert, nagy titokban készülő beadvány ügyében egyeztetés után, február 17-én a miniszterelnökhöz és a parlamenthez fordulnak egy közös petícióval, mert úgy látják, hogy a jelenlegi koalíció a magánosítást támogatja.
***
Változatok egy kórházra. A Regős János megbízott főigazgató [XVIII. kerületi önkormányzati képviselő (MSZP), az egészségügyi bizottság elnöke] által vezetett Weiss Manfréd-kórháznak az SZDSZ-es vezetésű fővárosi önkormányzat a múlt csütörtökön nyilvánosságra hozott tervek szerint három lehetőséget kínál. Az egyik szerint a csepeli kórházat összevonnák a Jahn Ferenc-kórházzal, és az utóbbiba kerülnének át az aktív ellátások, Csepelen maradna a krónikus belgyógyászat, az ápolási osztály és a rehabilitációs részleg. A második változat is az összevonás mellett van: az intézmény úgynevezett mátrixkórház lenne, azaz Csepelen az igények szerint biztosítanának ágyat a sebészetre, a nőgyógyászatra és a traumatológiára jelentkezőknek. A harmadik variáció szerint az összevonás ellenére a csepeli kórház a szerkezetét megtartaná, és a Jahn Ferenc-kórház nagyobb bevételeiből finanszírozná a pluszterheket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.