A Weiss Manfréd-kórház és a dél-pesti Jahn Ferenc-kórház összevonása ellen az EDDSZ által szervezett demonstráció a XXI. kerületi polgármesteri hivatal előtt kezdődött, ahol Cser Ágnes, az EDDSZ országos elnöke azt kérte a tiltakozóktól, hogy ne engedjék elvenni azt a kórházat, amelyet egykor Weiss Manfréd nekik építtetett. Ezután Tóth Mihály (MSZP) polgármester átvette az aláírások másolatát és a kórház megmaradásához a támogatását kérő petíciót Balla Károlytól, azonban a nyilvánosság előtt nem kívánt reagálni arra. A több mint ötszáz fős tömeg előtt Balla felszólította Horváth Gyula (MSZP) alpolgármestert – aki éppen Cser Ágnesnek mutogatott fényképeket az általa rossznak ítélt kórházi vécék állapotáról –, hogy a kórházzal kapcsolatos tárgyalásokon ne ő vegyen részt, mert „úgy látszik, hogy rendszeresen a kórház megszüntetése mellett kardoskodik”. Horváth Gyula korábban a kórház infrastruktúrájának afganisztáni állapotáról beszélt a helyi televízióban.
Németh Szilárdtól, a Polgári Körök Csepelért mozgalom vezetőjétől megtudtuk: 2300 aláírást összegyűjtve járultak hozzá a Weiss Manfréd-kórház megmaradásához. Hozzátette: mindenkitől elvárják, hogy ne csak a szavakban, hanem a tettekben is megnyilvánuljon az az akarat, amely a kórház jövőjére, fejlesztésére irányul.
A demonstrálók Csepelről különbuszokkal és HÉV-vel a Vörösmarty térre indultak, ahol több kórház képviselői és az ország megyéiből érkezett EDDSZ-tagok csatlakoztak hozzájuk, majd a Főpolgármesteri Hivatal elé vonultak. Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes hivatali elfoglaltságára hivatkozva irodavezetőjét bízta meg a petíció átvételével, így azt – az épület előtt – Antal Kálmánnak adta át az aláírásgyűjtő ívekkel együtt az EDDSZ budapesti vezetője.
Cser Ágnes a Vörösmarty téren lapunknak elmondta: egyetért Szolnoki Andrea korábbi nyilatkozatával, amely szerint a közügyeknek, köztük az egészségügynek nem az utca a megoldási helye. Úgy véli, a magukat politikusnak nevező embereknek nem nyilatkozniuk kellene az állampolgárok tudta és beleegyezése nélkül, hanem a saját korábbi ígéreteiknek kellene eleget tenniük. Emlékeztetett arra, hogy 2001 októberében Szolnoki Andrea nagy nyilvánosság előtt azt mondta: eszük ágában sincs bezárni a Weiss Manfréd-kórházat. „Aki felelőtlenül két éven belül képes ily mértékben megváltoztatni a szándékát, annak – úgy gondolom – el kell azon gondolkodnia, milyen mértékben kell a közügyet szolgálni” – tette hozzá Cser.
A szombati megmozdulással kapcsolatban kiemelte: a szimpátiatüntetések nyitóakkordjaként arra akarják felhívni a figyelmet, hogy nem kampányban kell arról nyilatkozni, hogy „senki ne legyen azért szegény, mert beteg, és senki ne legyen azért beteg, mert szegény”. Ennek szerinte teljesen ellentmond az a rövidesen a parlament elé kerülő törvénytervezet, amely a magyar egészségügyet a profitorientált gazdasági társaságok kezére játszaná. Terveik szerint a kórháztörvényként ismert, nagy titokban készülő beadvány ügyében egyeztetés után, február 17-én a miniszterelnökhöz és a parlamenthez fordulnak egy közös petícióval, mert úgy látják, hogy a jelenlegi koalíció a magánosítást támogatja.
***
Változatok egy kórházra. A Regős János megbízott főigazgató [XVIII. kerületi önkormányzati képviselő (MSZP), az egészségügyi bizottság elnöke] által vezetett Weiss Manfréd-kórháznak az SZDSZ-es vezetésű fővárosi önkormányzat a múlt csütörtökön nyilvánosságra hozott tervek szerint három lehetőséget kínál. Az egyik szerint a csepeli kórházat összevonnák a Jahn Ferenc-kórházzal, és az utóbbiba kerülnének át az aktív ellátások, Csepelen maradna a krónikus belgyógyászat, az ápolási osztály és a rehabilitációs részleg. A második változat is az összevonás mellett van: az intézmény úgynevezett mátrixkórház lenne, azaz Csepelen az igények szerint biztosítanának ágyat a sebészetre, a nőgyógyászatra és a traumatológiára jelentkezőknek. A harmadik variáció szerint az összevonás ellenére a csepeli kórház a szerkezetét megtartaná, és a Jahn Ferenc-kórház nagyobb bevételeiből finanszírozná a pluszterheket.
Ilyen az, ha megépíti álmai autóját egy brit mérnök
