Az ebben a beosztásban dolgozók bére tavaly megközelítette a hat-hétszázezer forintot.
A megállapodás szerint – amin az érdekvédők, valamint Mándoki László vezérigazgató aláírása szerepel – az érintett szakszervezeti tisztségviselőket teljes munkaidőre való kikéréssel a humánpolitikai vezérigazgató-helyettes szervezeti egységében foglalkoztatja a MÁV. A négy kategóriát felállító egyezség célja az érintettek munkajogi helyzetének rendezése és egységesítése. Első a szaktanácsadók köre, idetartozik a Vasutasok Szakszervezete (VSZ), a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ), a Pályavasúti Dolgozók Szakszervezete (PVDSZ) elnökei, valamint a Mozdonyvezetők Szakszervezetének (MOSZ) két ügyvezető alelnöke. Ők részesülnek a humánpolitikai vezérigazgató-helyettes irányítása alá tartozó főosztályvezetők mindenkori alapbérátlagának megfelelő bérezésben.
Lapunk információi szerint ez a beosztás tavaly közel hat-hétszázezer forintos havi keresetet jelentett. A második kör a „tanácsadóké”, ide a VSZ három, a VDSZSZ kettő, valamint a PVDSZ három alelnöke tartozik. Ők az első kategóriában meghatározott alapbér hetven százalékát kapják. A „főmunkatársak” között van a VSZ hat, a VDSZSZ tizenhárom, a MOSZ és a PVDSZ egy-egy szakszervezeti tisztségviselője, akik ötven százalékát kapják az első számú érdekvédők bérének. A „munkatársak” címszó alatt szereplő összesen harminckét szakszervezeti tisztségviselő – akiktől nem követelik meg a felsőfokú képesítést – negyven százalékát kapja a „szaktanácsadókénak”. Az idén január 1-jétől hatályos egyezség a reprezentatív szakszervezetek, valamint a MÁV között létrejött együttműködési megállapodás hatálya alatt nem mondható fel, amely három évre szól. A megállapodás kiköti, hogy a munkáltató az érintett tisztségviselők bérszámfejtését a MÁV Rt.-n kívüli gazdasági társasággal végezteti el.
***
Veszélyben az óvodák. Lapértesülések szerint szeptembertől 2000 óvodás és 250 óvodai dolgozó kerülhet utcára a Magyar Államvasutak egy nemrégen hozott döntése miatt. A MÁV a továbbiakban ugyanis nem támogatja vasutas óvodák működését. Ősztől bezárja azokat, hacsak nem jutnak egyezségre a MÁV illetékesei és az óvodáknak helyet adó fővárosi kerületek, valamint a vidéki városok önkormányzatai. A MÁV ezzel a döntésével 30 milliárdos veszteségét próbálja csökkenteni. A nevelőotthonok kivételével 12 gyermekintézmény felszámolását tervezik az év második felétől például Budapesten, Nagykanizsán, Hatvanban, Debrecenben, Záhonyban és Dunakeszin.
Több hétre bezár a Keleti pályaudvar
