Több százezer forint bér a vasúti érdekvédőknek

A MÁV Rt. humánpolitikai vezérigazgató-helyettesének irányítása alá tartozó főosztályvezetők alapbérátlagának megfelelő juttatásban részesülnek a reprezentatív vasutas-szakszervezetek első számú vezetői – derül ki a lapunk birtokába jutott, január 1-jétől hatályos megállapodásból.

Bákonyi Ádám
2003. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ebben a beosztásban dolgozók bére tavaly megközelítette a hat-hétszázezer forintot.
A megállapodás szerint – amin az érdekvédők, valamint Mándoki László vezérigazgató aláírása szerepel – az érintett szakszervezeti tisztségviselőket teljes munkaidőre való kikéréssel a humánpolitikai vezérigazgató-helyettes szervezeti egységében foglalkoztatja a MÁV. A négy kategóriát felállító egyezség célja az érintettek munkajogi helyzetének rendezése és egységesítése. Első a szaktanácsadók köre, idetartozik a Vasutasok Szakszervezete (VSZ), a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ), a Pályavasúti Dolgozók Szakszervezete (PVDSZ) elnökei, valamint a Mozdonyvezetők Szakszervezetének (MOSZ) két ügyvezető alelnöke. Ők részesülnek a humánpolitikai vezérigazgató-helyettes irányítása alá tartozó főosztályvezetők mindenkori alapbérátlagának megfelelő bérezésben.

Lapunk információi szerint ez a beosztás tavaly közel hat-hétszázezer forintos havi keresetet jelentett. A második kör a „tanácsadóké”, ide a VSZ három, a VDSZSZ kettő, valamint a PVDSZ három alelnöke tartozik. Ők az első kategóriában meghatározott alapbér hetven százalékát kapják. A „főmunkatársak” között van a VSZ hat, a VDSZSZ tizenhárom, a MOSZ és a PVDSZ egy-egy szakszervezeti tisztségviselője, akik ötven százalékát kapják az első számú érdekvédők bérének. A „munkatársak” címszó alatt szereplő összesen harminckét szakszervezeti tisztségviselő – akiktől nem követelik meg a felsőfokú képesítést – negyven százalékát kapja a „szaktanácsadókénak”. Az idén január 1-jétől hatályos egyezség a reprezentatív szakszervezetek, valamint a MÁV között létrejött együttműködési megállapodás hatálya alatt nem mondható fel, amely három évre szól. A megállapodás kiköti, hogy a munkáltató az érintett tisztségviselők bérszámfejtését a MÁV Rt.-n kívüli gazdasági társasággal végezteti el.
***
Veszélyben az óvodák. Lapértesülések szerint szeptembertől 2000 óvodás és 250 óvodai dolgozó kerülhet utcára a Magyar Államvasutak egy nemrégen hozott döntése miatt. A MÁV a továbbiakban ugyanis nem támogatja vasutas óvodák működését. Ősztől bezárja azokat, hacsak nem jutnak egyezségre a MÁV illetékesei és az óvodáknak helyet adó fővárosi kerületek, valamint a vidéki városok önkormányzatai. A MÁV ezzel a döntésével 30 milliárdos veszteségét próbálja csökkenteni. A nevelőotthonok kivételével 12 gyermekintézmény felszámolását tervezik az év második felétől például Budapesten, Nagykanizsán, Hatvanban, Debrecenben, Záhonyban és Dunakeszin.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.