Aggasztó folyómérleg-adat

A folyó fizetési mérlegben 413 millió eurós deficit keletkezett februárban, ami az elemzők körében igen kellemetlen meglepetést okozott. Az első két havi adatok után a szakemberek további egyenlegromlásra számítanak.

2003. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Váratlanul magas, 413 millió eurós deficit keletkezett februárban a folyó fizetési mérlegben, így az év első két hónapjában a hiány 674 millió eurót ért el – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap közzétett adataiból. A jegybank által közölt számok szerint az áruforgalom első két havi hiánya az idén 493 millió, tavaly 439 millió eurót tett ki. A szolgáltatások egyenlege februárban 47 millió euró hiányt mutatott, így az első két hónapban a deficit 123 milliót ért el. Az idegenforgalom első két havi többlete 102 millió eurót tett ki, szemben a 2002 azonos időszakában regisztrált 134 millióval. Nem adóssággeneráló finanszírozás formájában 14 millió euró nettó forráskiáramlás történt az első két hónapban: tavaly ebben az időszakban nem adóssággeneráló finanszírozás formájában 273 milliónyi forrás áramlott be. Az első két havi nettó jövedelemkiáramlás 137 millió euróra nőtt, nagyjából 100 millióval volt több, mint egy évvel korábban. Február végén a jegybanki tartalékok állománya 13 milliárd eurót ért el.
A magas februári hiány igencsak meglepte a piaci elemzőket: ők lényegesen alacsonyabb, 288 millió eurós hiányt vártak februárra. Adam Slater, a Crédit Agricole Indosuez londoni befektetési irodájának feltörekvő piaci stratégája az MTI-nek azt mondta: a folyómérleg-hiány jóval kisebb volt a konszenzusnál, de ennek egyik oka az, hogy a piaci szereplők a héten közölt külkereskedelmi adatok után nem igazították ki megfelelően az előrejelzésüket. Slater a gyenge exportot emelte ki a tegnap közölt mérlegből; a visszaesést a gyenge külső környezettel magyarázta. Az elemző a következő hónapra 300-400 millió euró közötti hiányt jósolt. Mihálovits Zsolt, az Inter-Európa Bank Rt. elemzője a folyó fizetési mérleg hiányával összefüggésben hangsúlyozta, hogy a hiány mértéke ugyan valóban meghaladja a várakozásokat, ám a mögöttes folyamatokkal az elemzők tisztában voltak. Indoklásként megemlítette, hogy a magas bérkiáramlás növelte a fogyasztási importot, az export pedig az időben egyre elhúzódó nemzetközi konjunktúra miatt nem nőhetett jelentősebben.
– Mivel a németországi növekedési kilátások egyre romlanak, semmi jóra nem lehet számítani az év második felében sem – tette hozzá Mihálovits Zsolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.