Főpróba indul

2003. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyike a polgári kormány legfontosabb eredményeinek, hogy olyan örökséget hagyott utódjára, melyből nem hagyható ki a határon túli magyarok ügye. A Medgyessy-kabinet – ellentétben a Horn Gyula vezette kormánnyal – tudomásul vette, hogy legalább a szavak szintjén foglalkozni kell a nemzeti integrációval. Bár nem túl nagy a lelkesedés és a tettek sem mindig igazolják az állításokat, az mégis jelenős előrelépés, hogy az athéni aláíráskor is jutott idő pár nyugtató szóra az unión kívül rekedő nemzettársakhoz. – Megnyílt a lehetőség, hogy a magyar nemzet egésze visszatérjen oda, ahová szellemében és lelkében mindig is tartozott – mondta a miniszterelnök, és itt az „egészén” volt a hangsúly. A kormányfő ígérete szerint törekedni fogunk arra, hogy egyetlen magyar közösség, egyetlen határon túl élő magyar se érezhesse, hogy Magyarország megfeledkezik róla. Higgyünk benne, hogy a magyar nemzet integrációja a szerdai aláírással elkezdődött, de ne áltassuk magunkat: a zavartalan magyar–magyar kapcsolatokig sok még a tennivaló.

Érdekes az ütemezés: az anyaországi magyarok az egy esztendő múlva esedékes csatlakozással közös hazában lesznek a „bennszülött” burgenlandi magyarokkal és a velünk együtt csatlakozó szlovéniai, valamint a felvidéki nemzettársakkal is. Románia az ígéretek szerint három év múlva követ mindket, aztán belátható időn belül Horvátoszág is tagja lesz az egyesülő Európának. Ukrajna és Szerbia talán sohasem – előbbiben százötvenezren, a Vajdaságban pedig közel háromszázezren tekintenek sóvárogva a szerencsésebb magyarokra.
Ausztria és Szlovénia esetében kevés a kérdőjel (sajnos, csak pár tízezren maradtak a két országban), ám Szlovákiával hamar fény derülhet az együttlakás előnyeire és hátrányaira: ha a több mint félmillió felvidéki magyarnak továbbra sem lesz magyar nyelvű állami egyeteme, katolikus püspöke, és ha érvényben maradnak a ma is negatív diszkriminácóval sújtó Benes-dekrétumok, akkor nemzetstratégiai szempontból nem nyertünk sokat a csatlakozással. A főpróba csak most kezdődik, ezért ma még nem tudni, a közös hazánkban mekkora lesz az erőnk a saját érdek érvényesítésére, illetve mennyire tudja Európa rákényszeríteni kisebbségi standardjait az esetleg renitenskedő új tagállamokra.
A kísérletet sokan figyelik árgus szemekkel – Románia például minden bizonnyal keresni fogja a kiskapukat. A másfélmilliós magyar közösségnek hazát adó keleti szomszéd példája elgondolkodtató: az ország a NATO-csatlakozás előtt fűt-fát ígért és valóban enyhített a magyarokat szorongató politikán, aztán most – amikor már túl van a katonai tömbhöz való csatlakozás nehezén, de még elég messze az uniótól – újra riasztó hírek jönnek keletről. Felfüggesztik a szovátia fürdővállalat privatizációját, mert magyar cég a befektető, hallani sem akarnak az EU-normáknak tökéletesen megfelelő székelyföldi fejlesztési régióról, továbbra sincs előrelépés a magyar állami egyetem ügyében. De ott legalább van remény, hogy rövidesen újra enyhíteni kell a szorításon.
Jóval nehezebb a helyzet a Vajdaságban, hiszen az ottani magyarok rövidesen csak vízummal jöhetnek hozzánk. Hasonlóan járnak a legszegényebb nemzettársak, a kárpátaljaiak is – megszűnik a túlélést biztosító magyarországi munkalehetőség és kiskereskedelem. Európa (benne az egyesülő magyarsággal) távolodik tőlük – vajon lesz-e elég erőnk a fékezésre?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.