Jövő héten szerdán, a kormányülésen dönt a kabinet arról, hogy milyen módon ad kárenyhítést az agrártermelőknek a kedvezőtlen időjárás okozta terméskiesés pótlására – közölte tegnap Németh Imre agrárminiszter Nyíregyházán.
A mezőgazdasági tárca vezetője elmondta: a Pénzügyminisztériummal még egyeztetnek arról, hogy mekkora lehet a támogatás mértéke, és a szükséges összeget milyen forrásból biztosítják. A miniszter a kárenyhítés lehetséges módjainak részleteiről nem kívánt nyilatkozni, az elképzelések közül azonban megemlítette a hosszú távú kedvezményes termelői hitelfelvétel lehetőségét. Hozzátette azt is, hogy a gazdálkodók állami kezességvállalás mellett jelentős kamattámogatással vehetnek majd fel kölcsönt, amelyből korábbi hiteleiket is törleszthetik, illetve biztosíthatják a tőkét a következő évi termelés indításához.
A gabonaágazat helyzetéről szólva Németh Imre elmondta: a tárca a téli fagyok és az aszály miatt komoly terméskiesésre számít. A legutóbbi öt év átlagterméséhez képest várhatóan több mint egymillió tonna kalászos gabonával kevesebbet takaríthatnak be a gazdálkodók – közölte. Hozzátette, őszi búzából a hektáronkénti átlagtermés jó, ha eléri majd a három tonnát, a földművelésügyi tárca pedig összesen 2,8-2,9 millió tonnára becsüli az ország gabonatermését, ami a hazai szükségleteket fedezi.
Németh Imre az elmúlt évtized legnagyobb természeti kártételű évének nevezte az ideit. Mint mondta, a legutóbbi három hónapban 150-200 milliméter csapadékkal hullott kevesebb az országban az ilyenkor szokottnál. Amennyiben a következő napokban, közeli hetekben sem lesz eső, akkor a kapásnövényeknél is jelentős lehet a terméskiesés – tette hozzá.
A búza termésátlagai alacsonyak, alig érik el a három tonnát hektáronként, így a búzatermelők költségei nem térülnek meg. Mindenképpen szükség van állami beavatkozásra, ami enyhíti a terméskiesés miatti jelentős árbevétel-csökkenést – nyilatkozta munkatársunknak Simon László, a Szabolcsgabona Rt. vezérigazgatója. A szakember szerint a kenyérgabona mostani, 26 ezer forint körüli tonnánkénti ára az alacsony termésátlagok következtében várhatóan tovább emelkedik, ám így sincs esély arra, hogy kompenzálja a termelők költségnövekedésből és terméskiesésből adódó veszteségeit, ezért az eladósodott termelők támogatása elkerülhetetlen. A szakember szerint bármilyen támogatási konstrukciót is választ a kormány a jövő heti kormányülésen, bizonyos, hogy az aszály következményeit a fogyasztók is megérzik. A búza- és lisztáremelkedés következtében ugyanis a kenyér árának emelkedésével is számolni kell.
A Fidesz gazdatagozata segélyalap létrehozását sürgeti
Az elemi károktól sújtott mezőgazdasági termelők megsegítésére mihamarabb segélyalap létrehozását sürgeti a Fidesz gazdatagozata. Faludi Sándor, a tagozat elnöke hangsúlyozta, a mezőgazdaságnak legkevesebb harmincmilliárd forintnyi azonnali támogatásra lenne szüksége, mert a problémákat hitelnyújtással nem lehet orvosolni, hiszen túlságosan hosszú időt igényel a hitelezési eljárás.
Segélyalap létrehozását sürgeti a Fidesz–Magyar Polgári Szövetség gazdatagozata, amely átmeneti segítséget nyújthat a gazdáknak – mondta tegnap Faludi Sándor, a tagozat elnöke a testület elnökségi ülését követő sajtótájékoztatón.
Faludi Sándor hangsúlyozta, a mezőgazdaságnak legkevesebb harmincmilliárd forintnyi azonnali támogatásra lenne szüksége, mert a problémákat hitelnyújtással nem lehet orvosolni: túlságosan hosszú időt igényel a hitelezési eljárás.
Faludi Sándor kitért arra, hogy a tagozat iránt óriási érdeklődés mutatkozik, amelynek szerinte többek között az is az oka, hogy az ágazat soha nem látott válságban van, és az aszály is évszázados rekordokat dönt Magyarországon. A kormány viszont egyelőre nem tett mást, mint aszály sújtotta területté nyilvánította az országot – hívta fel a figyelmet a gazdatagozat elnöke. Faludi Sándor szólt arról is, hogy a kormány csúsztat a várható termés megítélésében. Véleménye szerint ugyanis 2,8 millió tonna gabonánál nagyobb termés nem várható az idén, de közben a kabinet ennél nagyobb számról beszél. Emlékeztetett rá: a helyzet annyira súlyos, hogy a kilátástalan állapotok miatt több gazda öngyilkosságba menekült.
Az alap létrehozásáról Németh Imre földművelésügyi miniszter Nyíregyházán tudósítónknak elmondta: a jövő heti kormányülés dönt a kárenyhítés formájáról és
összegéről. Elsősorban a hitelek
visszafizetésére képtelen gazdálkodók terhein kívánnak könnyíteni, de számíthatnak némi támogatásra azok is, akik most ugyan hitel nélkül gazdálkodtak, ám az elemi károk miatt ősszel már nem lesznek képesek pluszforrás nélkül megkezdeni a munkát. A miniszter a támogatás nagyságrendjéről nem kívánt nyilatkozni.
***
Aszálykárra védővám.
Az Agrárkamara és négy nagy mezőgazdasági érdekképviselet – a MOSZ, a HANGYA Együttműködés, a MAGOSZ és a Magyar Parasztszövetség – megengedhetetlennek tartja és tiltakozik ellene, hogy mától ismét kivetik az importvámot az ammónium-nitrátra. Szerintük a hazai nitrogénműtrágya-gyártás problémáit nem szabad az ellehetetlenülés határán lévő termelőkkel megfizettetni, erre központi pénzügytechnikai megoldásokat kell találni. A vámot kivető gazdasági tárca illetékese, Pongorné Csákvári Mariann a távirati irodának úgy nyilatkozott, hogy a hazai termelés védelme érdekében kerül sor ismételten a védővám bevezetésére. (P. N. O.)
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat