Meghaltak az iráni sziámi ikrek

Mindkét iráni sziámi iker elhunyt tegnap délelőtt, alig pár órával azután, hogy a fejüknél összenőtt testvéreket 28 orvos és 100 asszisztens több mint 53 órás operációval szétválasztotta. Az orvoscsoport vezetője előzőleg 50 százalékosra becsülte a Bidzsani nővérek túlélési esélyeit.

Grimm Balázs
2003. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 53 órás megfeszített munkával tegnap délelőtt szétválasztották a fejüknél összenőtt iráni sziámi ikreket a szingapúri Raffles klinikán. A 29 éves testvérpár néhány órával a maratoni operáció befejezése után meghalt. Az ikrek közül előbb Ladan vesztette életét, az ő halálhírével egy időben még azt közölték a hírügynökségek, hogy nővére, Laleh életben van, állapota azonban válságos. Laleh másfél órával élte túl testvérét – nyilatkozta a BBC-nek Prem Kumar, a Raffles kórház szóvivője. A kórház hivatalos közleménye szerint a nővérek túl sok vért vesztettek az operáció alatt, amelynek végére már kritikus állapotba kerültek. A műtét közben több komplikáció is adódott: ingadozott a koponyaűri nyomás szintje, és egyenetlen volt az ikrek közötti véráramlás.

A 28 orvos és a 100 asszisztens korábban a vártnál jóval több időt, 21 órát töltött a beavatkozás legkényesebb részével, azzal, hogy – milliméterről milliméterre haladva – szétvágja az ikrek közös koponyában lévő, önálló, de összenőtt agyát.
Amint arról beszámoltunk, Keith Goh idegsebész, az orvosstáb vezetője az operáció előtt figyelmeztetett: megvan a kockázata annak, hogy a műtét az egyik vagy akár mindkét nő életébe kerülhet (ennek esélye körülbelül 50-50 százalék), de arra is utalt, hogy a szétválasztott ikrek vegetatív lényekké válhatnak. A két nő mégis hajthatatlan maradt. Az orvosi beavatkozás első szakaszában a sebészek egy, a Ladan jobb combjából kivett vénaszakaszt átültettek az egyik koponyarészbe, egy közös érdarab helyére.

A vasárnap délben kezdődött operáció idején a Szingapúrban élő irániak összegyűltek a kórház előtt, hogy imádkozzanak a Bidzsani nővérekért. Ladan és Laleh halála után a síró asszonyokat családtagjaik kísérték el a klinika elől. Abdollah Ramezanzadeh, az iráni kormány szóvivője közölte: mély megrendüléssel fogadták a szomorú hírt.

A szakemberek most először próbálkoztak azzal, hogy fejüknél összenőtt sziámi ikreket felnőttkorukban válasszanak szét, amióta az operációs technikát először alkalmazták sikeresen, 1952-ben. Hét éve egy német orvoscsoport nem vállalta az ikrek szétválasztását, arra hivatkozva, hogy a beavatkozás túlzottan kockázatos. Keith Goh 2001-ben már végzett hasonló műtétet egy nepáli ikerpáron, ők azonban kisgyermekek voltak. A felnőtteken végzett operáció jóval bonyolultabb, mert a páciensek agya a 29 év alatt sokkal jobban összenőtt, egybekapcsolódott, mint a gyerekeké. Bár az élet első éveiben biztonságosabb ez a műtét, akkor sem kockázatmentes. Minden ötödik ilyen operációt súlyos komplikációk követnek, és nem ritka a halál sem – írta az MTI.
A fejüknél összenőtt sziámi ikrek szétválasztásának általában nincs akadálya, ha az orvosok mindkét agy vérellátását sikeresen megoldják – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Füzesi Kristóf egyetemi tanár. A szegedi gyermekklinika sebész professzora szerint nem véletlen, hogy a német orvosok 1996-ban nem vállalták az operációt, hiszen az életkortól függetlenül nem ígérhettek jó életminőséget az esetleg sikeres műtét után.

Füzesi Kristóf egy orvoscsoport élén 1998-ban hasukon és fejükön összenőtt erdélyi sziámi ikreket választott szét Szegeden. A műtét sikeres volt, a peregi kislányok egészségesek. Az ezer születésre jutó sziámi ikrek számát nehéz meghatározni, mert azt sem könnyű megmondani, kik számítanak ilyeneknek – mutatott rá a professzor – hiszen előfordulnak teljes, de egyszerű bőrösszenövések is. Hazánkban 20 évvel ezelőtt épp egy ilyen szervösszenövés nélküli bőrhíd-operációt végeztek el. Magyarországon a korszerű technikának köszönhetően már méhen belül észlelik az összenőtt ikreket, és ezeket a terhességeket megszakítják. A sziámiiker-terhességeknél sok a halvaszületés – tette hozzá Füzesi.

A Veleszületett Rendellenességek Országos Nyilvántartása 1970 óta gyűjti és értékeli az ilyen eseteket hazánkban. 1970 és 1998 között 47 összenőtt párt regisztráltak – emlékeztetett a távirati iroda. Ez azt jelenti, hogy évente 1-3 ikerpárnál alakult ki ez az összenövés, akik vagy holtan jöttek a világra, vagy súlyos fejlődési rendellenességek miatt röviddel születésük után meghaltak.

Eng és Csang
Az összenőtt testvérek egy 1811-ben Sziámban született ikerpárról kapták a nevüket. A törzsüknél összenőtt Eng és Csang „vásári szenzációként” került Amerikába. Magyarországon a XVIII. század elejéről maradt fenn az első feljegyzés sziámi ikrekről: az 1701-ben, Szőnyben született Heléna és Judit a medencéjüknél nőttek össze. A lányokat 12 évesen kolostorba zárták, ahol 10 évvel később szinte ugyanabban a pillanatban haltak meg. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.