A kardinális

Jezsó Ákos
2003. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október 21-én bíborossá kreálja Erdő Péter prímást II. János Pál pápa. Az esztergom– budapesti érsek Magyarország 41. bíborosa. A bíborosok pápaválasztó- és tanácsadói joggal rendelkező egyházi méltóságok. Maga az elnevezés, vagyis a kardinális a latin cardo (ajtósarok) szóból származik. A VIII. században alakult ki ez a méltóság. Akkortájt a székesegyházak klerikusait nevezték így. Ezt őrzi a most is hivatalos latin címük: „Sanctae Romanae Ecclessiae Cardinalis”. A mai bíborosi intézmény a római egyházmegye papságának legtekintélyesebb csoportjából alakult ki. A VIII. századtól Róma hét részén működő szerpapok, a pápa melletti hat udvari szerpap, a főbb templomok élén álló 25 presbiter, valamint a város környéki hét egyházmegye püspökei alkották a szentatya tanácsadó testületét, amely egyúttal a bíborosi kollégium első összetételét is jelentette. 1179-től ez a testület pápaválasztói joggal lett felruházva. A XII. századig csak a Rómában és a környékén élő klerikusok lehettek bíborosok. Később azonban a távolabb élő főpapok is kardinálisokká váltak. A pápák ugyanis bíborossá kreálásuk alkalmával különböző római címtemplomokba is kinevezték őket, így nem sérült a hagyomány. Ez a gyakorlat napjainkig fennmaradt. Mindszenty József címtemploma például a Sancto Stefano Rotondo, Lékai Lászlóé pedig a karmeliták temploma volt. A távol élő bíborosok azonban a római címtemplomukban semmilyen kormányzati hatalommal nem rendelkeznek. A templomnak sem a fegyelmi, sem a szolgálati ügyeibe nem avatkozhatnak be. 1962-ig nem kellett püspöknek lennie valakinek ahhoz, hogy a pápa bíborossá kreálhassa. Ezt XXIII. János pápa rendelte el. Az egyházjog azonban a szentatya szabad akaratává teszi, hogy kit kíván kardinálissá kreálni. Természetesen bizonyos hagyományok ezen a területen is vannak. Magyarországon például az esztergomi érsek hagyományosan az ország bíborosa is.
A szentatya a vasárnapi úrangyala misén jelentette be, hogy 31 új bíborost jelölt a Vatikánvárosban október 21-én összeülő konzisztórium, vagyis a bíborosi kollégium új tagjaivá. A jelöltek között van Erdő Péter prímás, esztergom–budapesti érsek is, így hazánknak október végétől kezdve két bíborosa lesz. A 31 új bíboros közül azonban csak huszonhatan lehetnek a pápaválasztó testület tagjai. Ehhez ugyanis 80 évnél fiatalabbnak kell lenniük. A korhatár elérését követően pedig automatikusan elvesztik szavazati jogukat. A pápaválasztó bíborosi testület létszáma az új kreálásokat követően 135-re fog emelkedni. A 26 új, szavazati joggal rendelkező főpásztor között bíborosi kalaphoz jut Jean-Louis Tauran érsek, a Vatikán külügyminisztere, svájci, belga és lengyel egyházi méltóság. Ez utóbbi magyar ősökkel is rendelkezik, hiszen Stanislas Nagynak hívják. A konzisztórium, vagyis a bíborosi kollégium közvetlenül azt követően ül össze, hogy október 16-án a Vatikánban megemlékeznek II. János Pál pápává választásának 25. évfordulójáról, s október 19-én boldoggá avatják az albán származású, Nobel-békedíjas kalkuttai Teréz anyát.
Lapunk úgy tudja, hogy a bíborosokat kreáló konzisztórium ezt követően II. János Pál pápa elnökletével ülésezik. A szentatya itt hirdeti ki, hogy kiket kíván bíborossá kreálni.
Értesüléseink szerint a ceremónia két napig tart. Az elsőn a pápa átadja a biretumot, vagyis a bíborosi kalapot. Ez bíborszínű, négyszeletű főpapi föveg. A második napon pedig – valószínűleg a római Szent Péter-bazilikában megtartandó – ünnepélyes istentisztelet keretében adja át a bíborosi gyűrűket. A 31 új bíboros itt hűségesküt tesz, majd egyenként a pápai trónszéken ülő szentatya elé járul, letérdel előtte, és megcsókolja II. János Pál pápai gyűrűjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.