Formálódó uniós érdekszövetségek

Napokkal a kormányközi konferencia kezdete előtt – a színfalak előtt és mögött – lázasan egyeztetnek az Európai Unió új és régi tagállamai. A cél, hogy a tagok az új uniós alkotmány megfogalmazásakor minél több szövetségest találjanak a nemzeti érdekek érvényesítéséhez.

Hírösszefoglaló
2003. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aleksander Kwasniewski lengyel elnök, aki a hét elején Madridban tárgyalt, a jelek szerint lehetséges szövetségesre talált a spanyol kormányfő, José María Aznar személyében. A két ország ugyanis – mely az El Mundo című spanyol lap brüsszeli tudósítója szerint „a legnagyobb a kicsik között, és a legkisebb a nagyok között” – nem tudja elfogadni a konvent reformjait, mivel „azok felborítják az államok közötti alapvető egyensúlyt”. Mint Wlodzimierz Cimoszewicz lengyel és Ana Palacio Vallelersund spanyol külügyminiszter tegnap kifejtette, országaik nem fogadhatják el a konvent által szorgalmazott, EU-n belüli döntéshozatali változtatásokat. Úgy vélték, az új rendszer elfogadása szegényítené az uniót, hiszen radikálisan csökkentve a kisebb népességű államok súlyát, az erőegyensúlyt a népesebb országok felé tolná el.
A lengyel érvek nyilván szóba kerülnek a visegrádi kormányfők mai, csehországi találkozóján is, bár megfigyelők szerint a nagyobb országok csoportjába sorolható Lengyelország érdekei nem feltétlenül egyeznek a cseh, magyar és szlovák érdekekkel. Mindazonáltal az szinte biztosra vehető, hogy a négy ország képviselői továbbra is ragaszkodni fognak a jelenlegi rotációs elnöki rendszer fenntartásához, valamint ahhoz a követeléshez, hogy minden ország teljes jogú képviselővel rendelkezzék az Európai Bizottságban. Kétséges azonban, hogy a visegrádiak egy emberként támogatnák, hogy a jövendő alkotmány említést tegyen a kisebbségek jogainak védelméről is, mely Magyarország egyik „szívügye”. A magyar elképzelést nem támogatja Szlovákia, és a csehek sem kezelik prioritásként.
A szlovák kormány egyébként tegnap sem alakította ki álláspontját az uniós alkotmánnyal kapcsolatban, a kormánykoalícióhoz tartozó szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) ugyanis olyan módosító indítványokkal állt elő, amelyekkel a többi kormánypárt nem tudott azonosulni. A kereszténydemokraták például azt akarják, hogy a dokumentum preambulumában essék említés Istenről és a keresztény értékekről.
Mindeközben a „házigazda” Olaszország legfontosabb célja, hogy időben elkészüljön az unió jövendő alkotmánya. Mint Giovan Battista Verderame budapesti olasz nagykövet az Országgyűlés európai integrációs bizottságának tegnapi ülésén kifejtette: az EU olasz elnöksége célul tűzte ki, hogy a jelenlegi szövegtervezetben meglévő szerkezeti keretek és egyensúlyok ne változzanak, módosítást pedig csak úgy érdemes javasolni, ha abban feltételezhető a konszenzus. – Mindent elkövetünk annak érdekében, hogy ez év végéig lezárjuk a kormányközi konferenciát, ellenkező esetben az EU akár krízishelyzetbe is kerülhetne – tette hozzá.
***
Prodi európai népszavazást szeretne.
Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke szeretné, ha összeurópai, azaz az összes EU-tagállamban megtartandó népszavazáson hagynák majd jóvá az unió új alkotmányát. Prodi erről abban az interjúban beszélt, amely a Le Soir című belga lap keddi számában jelent meg. Ugyanakkor maga is elismerte, hogy ez inkább vágyálom, mintsem megvalósítható terv, mert az alkotmány elfogadása nemzeti hatáskör, s ezt minden ország a sajátosságai szerint hajtja majd végre. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.