Illés Zoltán szerint aggályok merültek fel a társaság felügyelőtestületének összeállítása miatt, amelyben hat helyet foglalhatnak el a csomagolóipari és hulladékos cégek képviselői, s mindössze hármat-hármat az önkormányzatok és a civil szervezetek. Az Öko-pannon Kht. a környezetvédelmi termékdíjakról szóló törvény alapján jött létre, s egyfajta kibúvót kínál a termékdíjfizetésre kötelezett cégeknek. Az eldobható csomagolóanyagokat forgalmazó vállalatok a kht.-nak fizetendő licencdíj fejében mentesülnek a drágább termékdíj megfizetése alól. A kht. viszont átvállalja a cégek hulladék-visszagyűjtési kötelezettségét. Illés úgy véli: ezzel a kecskére bízzák a káposztát, s kérdéses, hogy a kht. valóban teljesíti-e a kötelezettségét.
– A környezetvédelmi tárcának évente ötmilliárd forint bevétele származna a csomagolóanyagok termékdíjából, ám helyette körülbelül kétmilliárd forintot fizetnek ki a cégek a közhasznú társaságnak – mutatott rá a fideszes képviselő, aki szerint döbbenetes, hogy miközben az önkormányzatok évi tizenötmilliárd forintnyi céltámogatásával országosan bevezethető lenne a szelektív hulladékgyűjtés, a közpénz harmadáról megkérdőjelezhető célok érdekében lemondanak.
A csomagolóipari szakma az elmúlt hónapban – az Öko-pannon Kht. szervezésében – konferenciát tartott, s közös nyilatkozatot adott ki. Eszerint a élelmiszer-ipari gyártók és forgalmazók részt kívánnak venni az új, a termékdíjrendszert kiegészítő betétdíjas szabályozás előkészítésében, mert félelmeik alapján „egy újabb gyűjtési rendszer bevezetése keveredést okozna, hátrányosan befolyásolná az országosan idén megkezdett szelektív hulladékgyűjtést” Azt állították: az újratöltés ellen hatnak az élelmiszer-biztonsági, higiéniai tényezők, illetve hogy a fogyasztóknak nehéz eladni ezeket a termékeket.
A nyilatkozat előzménye, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a visszagyűjtés érdekében az italos palackokon túl más termékeknél is előírná, vagy támogatná a betétdíj alkalmazását, például az autóknál vagy az alumíniumflakonok esetében.
Illés Zoltán szerint a szakma nyilatkozatának minden egyes eleme szakmaiatlan és elfogadhatatlan, s a fenntartható fejlődés helyett a természet kizsákmányolását támogatja. – Éppen ez az érdekcsoport tehető felelőssé azért, hogy Magyarországot elönti a szemét, s egyre csak elodázódik a szelektív gyűjtés valódi bevezetése – jelentette ki a politikus, aki felmérésekre hivatkozva állítja: a társadalom nem veti el a környezetbarát visszaváltható palackokat és a szelektív hulladékgyűjtést.

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában