Kanada partner a kapcsolatbővítésben

Bár Kanada legfontosabb gazdasági partnere az Egyesült Államok, mégis kiemelt helyen kezelik az Európai Unióval folytatott kapcsolatok bővítését. Az észak-amerikai állam partnere hazánknak is, s a külkereskedelemben van lehetőség a bővülésre. A viszonyt azonban beárnyékolja a korábban egyoldalúan bevezetett vízumkényszer.

2003. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt hónapi stagnálás után mozgásba lendült a kanadai gazdaság, s júliusban – éves szintre számolva – 0,6 százalékkal növekedett. Hasonló teljesítményt tavaly tavasz óta nem mutatott fel – írta a Reuters. A mutató komolyabb mértékben meghaladja az elemzői várakozásokat, melyek 0,3 százalékos mértékű bővülést prognosztizáltak. Legjobban, 1,2 százalékkal a feldolgozóipari szektor produktuma nőtt, s jelentősen fejlődött az ingatlanszektor és a bányászat is. Az Economist Intelligence Unit nemrég Londonban közzétett új, globális felméréséből kiderül, hogy az észak-amerikai állam nyújtja a befektetőknek a legjobb üzleti feltételeket a következő öt évben. A 2003–2007-re elvégzett vizsgálat szerint a nagy világgazdasági térségek üzleti környezeti rangsora nem változott, de az egyes országok közül sok helyet cserélt. A következő öt évben továbbra is Észak-Amerika kínálja majd a legjobb üzleti lehetőségeket, a második Nyugat-Európa, amit Ázsia és Ausztrália követ, a negyedik Latin-Amerika, az ötödik Kelet-Európa, a hatodik a Közel-Kelet és Afrika. Kanada (a korábbi rangsorban negyedik volt) ugyanakkor kitűnő infrastruktúrájával, nyitott áru- és tőkeáramlási környezetével és kedvező piaci lehetőségeivel kiemelkedik a mezőnyből – áll az elemzésben. Kanada tavaly jelentős, 54,2 milliárd kanadai dolláros külkereskedelmi aktívumot ért el 410,3 milliárdos kivitelének és 356,1 milliárd dolláros behozatalának eredményeképpen. Az ország legfontosabb partnere továbbra is az Egyesült Államok. Az észak-amerikai állam számára kiemelt fontosságú az Európai Unióval folytatott kapcsolatok bővítése, melyre a kanadai kormányzat és az üzleti élet komoly hangsúlyt helyez. Továbbá bővülő együttműködésre törekszenek hazánkkal is. Ronald Halpin, Kanada magyarországi nagykövete nemrég ismertette: kereskedelemélénkítő programot akarnak létrehozni az Európai Unióval, mely meghaladja a szabadkereskedelmi megállapodást. Ebben pedig számítanak a magyar partner véleményére is.
A kétoldalú kapcsolatokban van hová szélesíteni az együttműködést, hiszen a forgalom szerénynek nevezhető. A magyar kivitel 63,1, a behozatal 102,2 millió amerikai dollár volt tavaly. Jelentős viszont a hazánkban befektetett kanadai tőke, melynek döntő többsége a termelőszektorba és az ingatlanfejlesztések területére érkezett. Szakértők szerint a kereskedelem-fejlesztésnek számos, eddig még kiaknázatlan lehetősége van és nyílik a jövőben. A kétoldalú kapcsolatokat azonban némileg beárnyékolja, hogy a két ország között egyoldalú vízumkényszert vezetett be Kanada, s ennek feloldása egyelőre nem szerepel napirenden.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.