Nem jelentett időben az IEB?

Salgó László országos rendőrfőkapitány szerint a K&H-ügyben érintett pénzintézetek nem tettek eleget időben a pénzmosási törvény szerinti bejelentési kötelezettségüknek, így fordulhatott elő, hogy az egyik szír férfi letartóztatása előtt külföldre utazhatott. A rendőrség vizsgálja Kulcsár Attila bécsi gyanúsítotti kihallgatásának lehetőségét – mondta lapunknak Garamvölgyi László.

Török László
2003. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem teljesítették időben a pénzmosás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvényi rendelkezések szerinti bejelentési kötelezettségüket a K&H-ügyben érintett bankok – nyilatkozta Salgó László egy napilapnak adott, hét végi interjújában. Az országos rendőrfőkapitány szerint ez is hozzájárult ahhoz, hogy Abdo Mahmoud – aki 3,2 milliárd forintot vett fel az Inter-Európa Bankból (IEB) – meggyanúsítása előtt külföldre utazhatott. Korábban a pénzintézet is elismerte, hogy bizonyos bejelentéseket csak a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének a banknál folytatott célvizsgálata után tett meg. Az IEB egyik közleményében ugyanakkor az is olvasható, hogy a vitatott, nagy összegű átutalásokkal kapcsolatban többször egymás után bejelentést tett az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságán. Ezekre azonban minden esetben azt a választ kapták, hogy nincsen bűncselekményre utaló jel. Mindez ellentmond annak, amit most Salgó nyilatkozott.
A rendőrség vizsgálja, hogy melyik bank nem tett eleget bejelentési kötelezettségének – mondta lapunknak Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatóságának vezetője.
*
Az IEB-nél már akkor megkezdődött a milliárdos pénzkivitel, amikor a bank elnöke Medgyessy Péter jelenlegi miniszterelnök volt. A kormányfő és a bank állítása szerint Medgyessy szeptemberig vezette a pénzintézetet, akit áprilistól Bartha Ferenc – aki jelenleg is az IEB elnöke – követett. Az új bankelnök vállalkozásának, a Bartha Pénzügyi Tanácsadó Rt.-nek igazgatósági tagja az a Bálint Mária, aki sajtóértesülések szerint a dublini Montrade Establishment Ltd. magyarországi képviseletének vezetését Schönthal Henrik mellett ügyvezetőként ellátta. Bartha Ferenc egy cégben szerepelt a Britton Kft. vezérigazgatójával, Kerék Csabával. A bankvezető a Dermo Trade Rt. igazgatóságának elnöke volt, míg ugyanebben a cégben előbb igazgatósági, majd fb-tag volt Kerék.
Korábban az előzetes letartóztatásban lévő El Abed Hassan ügyvédje, Salha Falah úgy nyilatkozott, hogy a védence által az IEB-nél felvett 2,8 milliárd forint egy részét maga a szír fektette be a banknál, így a pénz nem kizárólag Kulcsártól származott. A jogász emiatt kezdeményezte, hogy a rendőrség szerezze meg a befizetésekről szóló banki kimutatásokat is. Garamvölgyi ezzel kapcsolatban kijelentette: vizsgálják, hogy a felvett milliárdok pontosan milyen összegekből tevődnek össze. – Azt soha nem kérdőjeleztük meg, hogy Hassannak volt saját betétje, illetve egyéb tranzakciókat is lebonyolított – tette hozzá Garamvölgyi. A rendőrségnél felmerült, hogy az Ausztria és Magyarország között meglévő jogsegélyegyezmény keretében Bécsben gyanúsítottként hallgassák ki Kulcsár Attilát – jelentette ki. Hangsúlyozta: az ügyészségnek kell kezdeményeznie az osztrák hatóságoknál a kihallgatást, a rendőrség azonban erről még nem egyeztetett az ügyészséggel. Amennyiben erre sor kerülne, akkor a kérdéseket előre el kell küldeni Bécsbe, amelyeket az illetékes osztrák nyomozó tesz fel a gyanúsítottnak, a kihallgatáson jelen lehetnek magyar nyomozók is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.