Ahogy a Forbes elemzője, David Axe megjegyzi, a tankok kezelőinek mostantól rendkívül óvatosnak kell lenniük, idejük nagy részét istállókban, garázsokban vagy fedezékekben rejtőzve töltik, és csak alkalmanként bukkannak elő, hogy néhány lövést leadjanak, mielőtt fedezékbe vonulnak – írja az Unian.net.

Azáltal, hogy inkább diszkrét tüzérségként viselkednek, és kevésbé hasonlítanak a korábbi közelharci rohamjárművekre, a tankok veszítenek jelentőségükből. Ezt az új igazságot elfogadva az ukrán hadsereg átszervezi tankegységeit
– hangsúlyozza.
Az elemző szerint a négy aktív ukrán tankdandárt, amelyek egyenként legfeljebb száz tankkal rendelkeznek, nagy valószínűséggel feloszlatják. A reformmal felszabadított több száz tank közül néhányat, köztük tucatnyi Leopard 1A5 és Leopard 2A4 tankot, amelyeket Ukrajna a szövetségeseitől kap, áthelyeznek az új, harminc tankból álló gyalogos és gépesített dandárokhoz tartozó zászlóaljakhoz, valamint az ukrán szárazföldi erőket szervező, új, többdandáros hadtestekhez.
Az ukrán tankokat szétszórják a csatatéren, és az ukrán fegyveres erők struktúráján belül is: inkább támogató, mint vezető szerepet játszanak egy olyan háborúban, amelyet egyre inkább a drónok alakítanak.
David Axe rámutat ennek a stratégiának egy másik lehetséges előnyére is. Véleménye szerint ez segít megoldani az ukrán fegyveres erők egyik legkellemetlenebb problémáját: a gyalogság akut hiányát a frontvonalakon – fogalmazott a lap.
Ahogy korábban beszámoltak róla, a német Leopard 2 tankok alkalmatlanok voltak az ukrajnai háborúra, és jelentős problémákba ütköztek. Ennek eredményeként az ukrán hadsereg nem tudja teljes mértékben kihasználni a bennük rejlő lehetőségeket.
Különösen a Leopard 2 rendkívül sebezhető a dróntámadásokkal szemben. Komplex kialakításuk azonban megnehezíti a csatatéren a javításukat, ami azt jelenti, hogy a sérült Leopárdokat Nyugat-Ukrajnába vagy akár Lengyelországba kell küldeni javításra és karbantartásra szakosodott javítócsapatokhoz.
Borítókép: Leopárd 2 harckocsi (Forrás: Honvédelmi Minisztérium)